14 Mayıs seçimleri: Sınır kapılarında kimler ve nasıl oy kullanılacak?

0

Cumhurbaşkanlığı genel seçimi ve 28. dönem milletvekilliği kapsamında yabancı seçmen listelerinde kayıtlı seçmenlerin oy kullanma süreci 27 Nisan’da başladı.

Yabancı seçmen listelerinde kayıtlı vatandaşlar, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapıları Kapıkule, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy’de oy kullanabilecek.

Giriş, çıkış ve Kapıkule istasyonuna 3, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarına 1 sandık kuruldu.

Türkiye’nin son genel seçimlerinde en çok oyu alan üç siyasi partinin aday gösterdiği bir başkan, bir memur ve kişilerden oluşan yurt dışı seçim kurulları, sınır kapısındaki sandık başındaki yerini aldı.

Sınır kapılarında oy kullanma 24 saat devam edecek ve 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

İstanbul Havalimanı’nda oy verme işlemi sabah saat 08.00’de başladı.

Havalimanı dış hatlar terminalinde, geliş ve gidiş katlarında belirlenen iki alana sandıklar yerleştirildi. Oylama öncesi sandık kurulu üyeleri yemin etti. Seçim komisyonu üyeleri yemin ettikten sonra zarfları ve oy pusulalarını saydı.

Pasaport ve kimlik belgelerini ibraz eden vatandaşlar oy kullandı.

Sınır kapılarında kimler ve nasıl oy kullanacak?

Gümrüklerde oy kullanmak isteyen yabancı seçmen listelerinde kayıtlı seçmenler, sınır kapılarında bulunan peronda hazır bulunarak oy kullanma niyetlerini beyan edecekler.

Sandık kurulu başkanı, Seçmenin yabancı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığını Seçim Bilgi Sistemi (SEÇSİS) üzerinden kontrol edecek, evet ise oy kullanıp kullanmadığını soracak.

Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, oy pusulasını ve seçim komisyonu mührü ile mühürlenmiş zarfı alarak, oy kullanmak için kapalı sandık başına gider.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket