2050’de denizlerde balıktan çok plastik olacak

0

Gelecek on yılda okyanuslardaki atık oranının ikiye katlanacak.

Her sene 8 milyon ton plastik atık denizlere ve okyanuslara dökülüyor. Pasifik okyanusundan veri toplayan bir grup araştırmacının önderliğinde kurulan Pasific Change isimli uluslararası organizasyon denizlerin karşılaştığı bu büyük tehdide dikkat çekmeyi amaçlıyor.

REKLAM

Plastik maddeler denizlerde en çok balıkları tehdit ediyor. Deniz canlılarının yiyebileceği ya da vücutlarına dolanabilecek plastik atıklar hayvanların ölümüne sebep oluyor.

Biyolog Kristian Syberg; “Bu özel araştırmayı yapmamızın nedenlerinden biri de, okyanus yüzeyinde bulunan plastiklerin gerçek yeri neresi sorusuna cevap bulabilmek. Son on yılda, okyanuslarımız fazla miktarda plastiğe maruz kalıyor ve ne kadar plastik olduğunu hesaplayabiliyoruz. Sonuç ise, yüzeyde bulduğumuzun, orada olması gerekenin yalnızca ufak bir kısmı olduğu” sözlerine yer verdi.

Mikro plastikler büyük atıkların dalgalar ve aşınma sonucu kopan küçük parçaları… Bazen atıklar köpek balıkları tarafından ısırılıyor ve parçalara ayrılıyor. Deniz ve rüzgarla bu parçalar hareket ediyor.

Bu konuda baısının sorularını yanıtlayan Kristian Syberg açıklamalarda bulundu:

“Plastiklerin geri kalan kısmının nerede olabileceği konusunda birkaç hipotez var. Su sütunundaki farklı derinliklerde olabilirler hatta bazıları okyanus tabanına batmış olabilir, bazıları ise çoktan besin zincirine girmiş olabilir.”

Mikro plastikler buz dağının görünen kısmını oluşturuyor. Okyanus tıpkı bir mikser gibi plastik atıkları parçalara ayırıp onları farklı alanlara dağıtıyor.

Gelecek on yılda okyanuslardaki atık oranının ikiye katlanacağı düşünülüyor.

Plastikler genelde dalgalar yardımıyla binlerce kilometre yol kat ettikten sonra kıyıya vuruyor. Çevreciler her fırsatta denizlerin kirlenmesinin tüm dünyayı etkileyen bir sorun olduğunun altını çiziyor.

Bilim insanları, denizlerde yüzmekte olan beş trilyon plastik atığın ağırlığının çeyrek milyon ton ağırlığında olduğunun altını çiziyor.

600’den fazla canlı türü plastik atıklar nedeniyle zorlu bir yaşam savaşı veriyor ve dünya üzerindeki deniz kuşlarının neredeyse tümünün midesinde plastik bulunuyor. 2050 yılına kadar denizlerde balıklardan çok plastik olması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket