AB, Brexit anlaşmasını ihlal gerekçesiyle İngiltere’ye karşı yasal süreç başlattı

0

Avrupa Birliği (AB), Brexit anlaşmasının Kuzey İrlanda protokolünü ve uluslararası hukuku ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere hakkında yasal işlem başlattı.

Avrupa Birliği (AB), Brexit anlaşmasının Kuzey İrlanda protokolünü ve uluslararası hukuku ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere hakkında yasal işlem başlattı.

AB Komisyonu, İngiltere’nin Kuzey İrlanda’ya gidecek ürünler için gümrük denetimini erteleme kararının ardından bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Avrupa Komisyonu’nun İngiltere’ye Brexit ayrılık anlaşmasındaki iyi niyet yükümlülüğünü ve Kuzey İrlanda Protokolü’nün ilgili hükümlerini ihlal ettiği için resmi tebligat gönderdiği kaydedildi.

Bu nedenle İngiltere’ye karşı hukuk ihlali sürecinin başlatıldığı vurgulanan açıklamada, Kuzey İrlanda protokolüne tam uyum istendi.

İngiltere’nin bu mektuba 1 ay içinde cevap vermesi gerekmektedir. Avrupa Komisyonu İngiltere’nin yanıtını tatmin edici bulmaz ise gerekçeli mütalaa hazırlayacak ve konuyu Avrupa Adalet Divanı’na taşıyacak.

Anlaşmazlık nereden kaynaklandı?

Taraflar arasındaki Brexit anlaşmasına göre, İngiltere AB’den ayrılsa bile Kuzey İrlanda AB ile gümrük birliğinde kalacak.

AB, Mart ayının sonundan itibaren İngiltere ile Kuzey İrlanda arasında gümrük kontrollerinin başlamasını istedi.

İngiliz hükümeti ise 3 Mart’ta yaptığı açıklamada, başta gıda ve eşya sevkiyatları olmak üzere Kuzey İrlanda ile olan ticaretinde 1 Ekim’e kadar gümrük denetimi yapmayacağını açıklamıştı.

AB daha sonra İngiltere’yi Brexit anlaşmasını ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

İngiltere ise söz konusu protokolü ihlal etmediğini ileri sürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket