AB, Filistin’de iki devletli çözüm mesajı verdi

0

Borrell, Ortadoğu gezisi kapsamında dün İsrail’e yaptığı ziyaretin ardından Ramallah’ta Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyye ile bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi.

7 Ekim’deki Hamas saldırısını kınadıklarını hatırlatan Borrell, İsrail’in meşru müdafaa hakkını uluslararası hukuka uygun ve orantılı bir şekilde kullanması gerektiğini belirterek, AB’nin insani yardımların yapılabilmesi için çatışmalara ara verilmesi çağrısını yineledi. Gazze’ye teslim edildi.

“Gazze’de Hamas’a karşı savaş, uluslararası toplumun siyasi ve ahlaki başarısızlığının sonucudur.” Borrell, İsrail-Filistin sorunundaki bu başarısızlığın bedelini Filistinlilerin ve İsraillilerin ödediğinin altını çizdi.

Borrell, bölgedeki şiddete yalnızca siyasi çözümün son verebileceğini ve bunun iki devletli bir çözüm olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “(Gazze’deki) bu dramatik olaylar en azından Filistin sorununu belirsizlikten kurtardı. Bu kararı ciddi bir sorun haline getiriyoruz.” dedi.


AB’den üç “hayır”, üç “evet”

AB’nin tutumunu üç “evet” ve üç “hayır”la açıklayan Borrell, Filistinlilerin Gazze’den zorla çıkarılmasına, İsrail’in Gazze’yi işgal etmesine ve bölgenin güvenli liman olmasına “hayır” dediklerini söyledi. Hamas ve Gazze’nin genel Filistin sorunundan ayrılması.

Borrell, Başbakanlık Ofisi’nin Gazze’yi kontrol eden Filistin yönetimine, Arap ülkelerinin konuya güçlü katılımına ve AB’nin Filistin devletinin kurulmasına yönelik siyasi sürece dahil olmasına “evet” dediğini söyledi.

Josep Borrell: “Avrupa’da devlet inşası konusunda bir miktar deneyimimiz var.” dedi.


“Mevcut tempoyu yakalamamız lazım”

Batı Şeria’daki durumun göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Borrell, “7 Ekim’den bu yana yerleşimci teröründe ciddi bir artış yaşandığını herkesin görmesi gerekiyor.” ifadesini kullanarak şunları ifade etti:

“Bu savaş bize, Filistin meselesini çözümsüz bırakamayacağımızı gösterdi. Barışa yatırım yapmak ve çözüme yönelik çalışmak için mevcut ivmeyi yakalamalıyız. İki devletli çözüme yönelik siyasi süreç için uluslararası desteği harekete geçirmeliyiz. Bu süreç, ” Artık bunu uygulamaya koymak için atılacak somut adımları belirlemenin zamanı geldi. Oslo anlaşmalarından sonra gereğini yapmadan 30 yıldır bunu tekrarlıyoruz. anlaşmalar. Ramallah’tan vereceğim mesaj budur.”


İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik devam eden ihlallerine yanıt verdiği” gerekçesiyle küresel bir saldırı başlatırken El Kassam”. Aksa”nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı. İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze’de, 6’sı Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü. İsrail’e göre Kassam Tugayları’nda 239 İsrailli tutuklu bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 200 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin sığındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda çıkan çatışmalarda 76 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket