AB Liderler Zirvesi başladı: Gündemde Türkiye, Rusya ve göçmen fonu konuları var

0

Avrupa Birliği liderleri, Türkiye ile ilişkiler de dahil olmak üzere konuları görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geliyor. Mülteci yardım paketi kapsamında Türkiye’ye gönderilecek fon miktarının belirlenmesinin beklendiği zirvede Rusya, Covid-19, ekonomik toparlanma ve göç konuları ele alınacak.

Avrupa Birliği liderleri, Türkiye ile ilişkiler de dahil olmak üzere konuları görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geldi.

Mülteci yardım paketi kapsamında Türkiye’ye gönderilecek fon miktarının belirlenmesinin beklendiği zirvede Rusya, Covid-19, ekonomik toparlanma ve göç konuları ele alınacak.

AB liderler zirvesinin Türkiye ayağında, Ankara-AB ilişkileri, özellikle Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki durum, göç, Türkiye’deki Suriyelilere yardım, AB gümrük ve ticaretinin güncellenmesi gibi konular ele alınacak.

Türkiye zirveden ne bekliyor?

Türkiye’nin zirveden yakın vadeli beklentileri arasında Gümrük Birliği’nin yükseltilmesi ve AB Konseyi’nin bunun için AB Komisyonu’na yetki vermesi ile Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı 4 milyona yakın Suriyeli konusunda anlaşmanın yenilenmesi konusunda ilerleme kaydedilmesi yer alıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant, 24-25 Haziran’da yapılacak zirvede “Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı mültecilere destek” konusunun da ele alınacağını gözlemledi.

Spinant, günlük basın toplantısında şunları söyledi: “Mart ayındaki son toplantı, Komisyonu Türkiye ile ilişkiler alanında geniş konular üzerinde çalışmaya davet etti. Cumhurbaşkanı (Ursula von der Leyen) elbette Türkiye ile ilgili çalışmalarımızın sonuçlarını tartışacak. Konsey’deki ortaklarıyla birlikte. Bu toplantı elbette Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı mültecilere desteği de içerecek. dedi.

“Türkiye’ye 3,5 milyar avroluk göçmen fonu”

Başta Almanya olmak üzere birçok AB üyesi, Türkiye ile AB arasındaki göç anlaşmasının yenilenmesini destekliyor. Son olarak Almanya Şansölyesi Angela Merkel, “Anlaşma önemlidir ve daha da geliştirilmelidir. Türkiye 3,7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaparak harika bir iş çıkarıyor. Türkiye desteğimizi hak ediyor.” desteğini dile getirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in bu konuda yapılan çalışmalara ilişkin liderlere sunum yapması bekleniyor.

Bu sunumda liderlere AB’nin sadece Türkiye’ye değil Ürdün ve Lübnan’daki Suriyeliler için ne kadar yardım sağlaması gerektiği ve nasıl ulaştırılacağı gibi bilgiler sunulacak.

Reuters, AB’nin Türkiye’ye göçmenler için 3,5 milyar avroluk fon aktarmayı planladığını yazdı.

Zirve öncesinde üye ülkelere resmi olmayan bir yardım belgesi teslim edildi. Avrupa Konseyi, AB Komisyonu’ndan bu konuda resmi bir teklif hazırlamasını isteyecektir. Yardımın miktarı, paranın nereden geldiği, nerede kullanılacağı gibi detayları Meclis gördükten sonra onay süreci başlayacak.

Kıbrıs ve Doğu Akdeniz

AB yetkilileri geçen yaz Doğu Akdeniz’de gerginliğin azalmasını memnuniyetle karşılıyor ve bunun devam etmesini diliyor.

AB tarafı, Türkiye ile pozitif gündemin devam etmesini istiyor, ancak her şeyden önce Kıbrıs için “endişe” ifade ediyor. Türkiye’nin önerdiği iki devletli çözüme karşı geleneksel BM parametreleri dahilinde çözüm isteyen AB, iki devletli çözümün bir seçenek olmadığını savunuyor. AB yetkilileri de kapatılan Maraş meselesinden “endişe duyduklarını” ifade ettiler.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi

Türkiye’nin talep ettiği gümrük birliğinin yükseltilmesi için teknik düzeyde çalışmaların yürütülmesine değinileceği ve bunun sonuç bildirgesinde yer alabileceği düşünülmektedir.

AB tarafı, AB Komisyonu’na gümrük birliğini güncelleme yetkisi vermek için teknik çalışmaların başlatıldığını iddia ediyor.

Yükseltmeye ilişkin Türkiye ile AB arasındaki teknik görüşmelerin de yeniden başlaması bekleniyor. Bu kapsamda iki tarafın heyetlerinin Temmuz ayının ilk yarısında Genel Direktör düzeyinde bir araya gelmesi bekleniyor.

Yakın gelecekte özellikle sağlık ve iklim değişikliği alanlarında diyalog başlatmayı hedefliyor. AB’nin Türkiye ile Kovid-19 ile mücadelede işbirliği ve iklim konularında üst düzey diyalog istediği söyleniyor.

Rusya ile ilgili karar bekleniyor

AB-Rusya ilişkilerinin iki gün sürecek AB liderler zirvesinin önemli bir bölümünü kapsaması bekleniyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, zirve öncesinde 24 Haziran sabahı Ukrayna, Gürcistan ve Moldova dışişleri bakanlarıyla bir araya gelecek.

AB Konseyi’nin bu toplantısında Türkiye ile ilişkiler konusunun derinlemesine tartışılmasını beklemiyorum” dedi. Borrell, zirvenin öncelikli olarak Rusya’ya odaklanacağını gerekçe olarak gösterdi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde Rusya ile ilgili kararların alınması bekleniyor. Ayrıca Belarus ile ilgili görüşmelerde mevcut yaptırımların durumu değerlendirilecek.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de zirvede AB liderlerinin konuğu olacak. Guterres, toplantının ilk gününde AB ülke liderleriyle öğle yemeğinde bir araya gelecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket