AB, Rusya Merkez Bankası’nın 200 milyar eurodan fazla varlığını dondurdu

0

AB sözcüsü Wigand, dondurulan bu varlıklardan elde edilen faizin Ukrayna için kullanılabileceğini açıkladı.

27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin savaş nedeniyle bugüne kadar Rusya Merkez Bankası’nın 200 milyar avroyu aşkın mal varlığını dondurduğu bildirildi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Christian Wigand, Brüksel’de düzenlediği günlük basın toplantısında, Rusya merkez bankasının AB’nin savaş nedeniyle bugüne kadar dondurduğu varlıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AB’nin 10’uncu yaptırım paketi kapsamında üye ülke kurumlarının Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan varlık ve rezervlerini 12 Mayıs’a kadar Avrupa Komisyonu’na bildirmek zorunda olduğunu hatırlatan Wigand, şunları kaydetti: Rusya Merkez Bankası’nın milyarlarca avroyu aşkın varlıklarını dondurduğu bildirildi” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği zararı ödemeye kararlı olduklarını vurgulayan Wigand, bu konudaki çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü söyledi.

“Bu varlıkların çıkarları Ukrayna için kullanılabilir”

Rusya’nın Ukrayna’da dondurulan varlıklarını kullanma seçeneklerinden birinin de Rusya Merkez Bankası’nın kaynakları olduğunu belirten Wigand, bu varlıkların faizlerinin Ukrayna için kullanılabileceğini söyledi.

Rusya’nın varlıklarının nasıl değerlendirileceği konusunun AB Konseyi bünyesinde oluşturulan bir çalışma grubunda ele alındığını söyleyen Wigand, bu grubun dün son toplantısını yaptığını söyledi.

Batılı ülkelerde Rusya Merkez Bankası’nın 300 milyar doları bulan rezervleri, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle donduruldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom