ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye’den S-400 sorununu giderecek adımlar atmasını bekliyoruz

0

Euronews’in Küresel Tartışmalar programına ilişkin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile son görüşmesini ve Avrupa ziyaretini değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Brüksel’deki NATO karargahında katıldığı Küresel Tartışmalar programında Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeye de değindi.

Rusya’nın S-400 füzeleri konusunda Çavuşoğlu’na “açık tavrını” ilettiğini ifade eden ABD dışişleri bakanı, Ankara’nın bu sorunu çözmek için bazı “adımlar” atmasını beklediğini söyledi.

Brüksel ziyaretini değerlendiren Bakan Blinken, dört yıllık yüksek gerilimin ardından Avrupalı ​​meslektaşlarıyla bağlarını yeniden teyit etti. Washington’a dönmeden önce Euronews’e konuştu.

Meabh McMahon, Euronews

Dışişleri Bakanı Blinken, küresel tartışmalarda konuğumuz olduğunuz için çok teşekkür ederim. Brüksel’e hoş geldiniz. Sizi Avrupa Birliği kurumlarında ve NATO karargahlarında görmek bize balayında olduğunuzu düşündürdü. Birkaç gergin yıldan sonra düşüncelerinizi iletebileceğinizi düşünüyor musunuz?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken:

“Bildiğiniz gibi tek bir amaç için burada olmak istedik. Bu, gerçek müttefiklerimiz olan NATO’ya, ittifaklarımıza ve Avrupa Birliği ile ortaklığımıza olan bağlılığımızı yeniden teyit etmekti. Vermek istediğimiz en önemli mesaj buydu. iki haftalık bir gezinin parçası.” Japonya ve Kore’de başladık, sonra buraya geri döndük. Hepsi, Amerika’nın ittifaklara ve ortaklıklara bağlılık açısından bir geri dönüş yaptığını göstermek içindi. Ve çok iyi karşılandık. “

euronews:

Amerika geri döndü. Bu kesinlikle bu hafta da sahip olduğumuz fikir. Son ziyaretlerinizde Çin, en çok odaklandığınız konulardan biri oldu. Bu nedenle uçağınız Brüksel’e indiğinde sanırım memnun kaldınız. Çin’in nasıl tepki verdiğini fark ettiniz mi veya Avrupa Birliği’nden gelen oldukça hafif bazı yaptırımlara ne kadar güçlü tepki verdiğini gördünüz mü? Çünkü bu, Avrupa Birliği’ni Çin ile müzakerelerde ABD’nin konumuna açıkça yaklaştırdı. Elbette Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin’e karşı birleşmenin ABD ve AB’nin çıkarına olmadığını söylediğini de gördük. Ancak bu ortak pozisyon transatlantik ilişkiler için yeni bir başlangıç ​​noktası olabilir mi?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken:

“Mesele Çin’e karşı bir cephe oluşturmak değil. Mesele Çin’i bastırmak ya da kontrol etmek değil. Mesele ortak çıkarlarımız ve değerlerimiz için bir araya gelmek. kurallara dayalı uluslararası düzen dediğimiz şey.

Ülkelerin birlikte çalışabilmelerini ve ilişkilerini verimli bir şekilde yönetebilmelerini sağlamanın en iyi yolunun ortak bir dizi kural ve taahhüt imzalamak olduğunu gördük.

Ve amacımız bu düzeni koruduğumuzdan emin olmak. Dolayısıyla, Çin veya başka bir ülke onu baltalayacak bir eylemde bulunursa, oyunu kurallarına göre oynamazsa, ayağa kalkıp buna mecbur olduğunu söylemekle yükümlüyüz. Ve bunu hep birlikte dayanışma içinde yaptığımızda çok daha etkili oluyoruz” dedi.

euronews:

Sayın Blinken Brüksel’de oldukça yoğun bir hafta geçirirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Pekin’deydi ve görünüşe göre Avrupa Birliği ve ABD’ye karşı ortak bir tavır alınıyordu. Batıda, Baltık ülkelerinde Rus askerlerinin varlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu sorun hakkında ne yapıyorsun?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken:

“Bu, bu hafta NATO’da tartıştığımız önemli bir konuydu. Rusya’nın bazı saldırgan eylemleri hakkında derinden paylaşılan bir endişe olduğunu düşünüyorum.”

ABD’de Solarwinds siber saldırısına da maruz kaldık. Seçimlerimiz engellendi.

Afganistan’daki güçlerimiz bazı kısıtlamalarla karşılaştı. Ve tabii ki, Doğu Ukrayna’da devam eden Rus saldırganlığından bahsetmiyorum bile. Aleksey Navalny’nin kimyasal silahlarla zehirlenmesini ve suikast girişimini gördük. Bütün bunlar ve geliştirilmekte olan yeni silah sistemleri sadece bizi değil, müttefiklerimizi ve ortaklarımızı da ilgilendiriyor. Ve bence Rusya’nın ortaya koyduğu soruna karşı ortak bir tutum ve bağlılık var.

Bence hepimiz durumu çok net görüyoruz. Öyleyse meydan okumayı görelim. Karşılıklı çıkarlarımız nedeniyle hala birlikte çalışabileceğimiz alanlar olabileceğinin de farkındayız. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ile “Yeni Başlangıç” anlaşmasını beş yıllığına uzattı.

Stratejik istikrar ve silah kontrolü konusunda birlikte çalışmanın yollarını bulabileceğimiz başka alanlar da var. Ancak bu alanlar, Rusya bir saldırı eylemi başlattığında müttefiklerimiz ve ortaklarımızla güçlü bir tavır almamızı engelleyemez.”

euronews:

Eminim bu hafta yaptığınız bir başka rahatsız edici konuşma da müttefikiniz Türkiye hakkındaydı. Elbette Türkiye çok önemli bir NATO üyesi ve Rusya’dan savunma silahları alıyor. Bu açıkça ittifakı biraz istikrarsızlaştırmıyor mu?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken:

Bu konuda Türkiye ile ciddi bir anlaşmazlığa düştüğümüz bir sır değil. Türk meslektaşımla konuştuğumda doğrudan ona söyledim. Diğer müttefikler de aynısını yaptı.

Türkiye’nin bir süredir birlikte çalıştığımız, Suriye ve terörle mücadele de dahil olmak üzere çok önemli hedeflerde bizimle çalışan bir müttefik olduğu da doğru. Bu nedenle, farklılıklarımızı göz ardı etmeden Türkiye ile yakın çalışmaya devam etmekle ilgileniyoruz.

Bu yüzden doğrudan onlarla iletişime geçiyoruz. Çok açık, net ve olumlu konuşmalarımız var. Ve Türkiye’nin örneğin S-400’lerin İttifak’a getirdiği sorunları çözmek için bazı adımlar atacağını umuyorum.”

euronews:

Dinlediklerini düşünüyor musun? Yani Doğu Akdeniz ve onun istikrarsızlığı sorunu var. Bu büyük bir endişe konusudur. Bunu gerçekten kendi başına düzeltmek zorunda kalmak istediğini sanmıyorum. Avrupalıların bu konuyla ilgilenmesini istiyorsunuz. Bununla ilgili mesajınız ne olurdu?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken:

“Aslında Doğu Akdeniz’de gerginliğin azalmaya başladığını görüyoruz. NATO’nun çatışmanın çözümünde çok iyi rol oynadığını düşünüyorum. Çatışma bölgesinde tarafların provokatif adımlar atmamaları için büyük çaba harcıyor. Örneğin , Türkiye, araştırma gemilerinin başkaları tarafından talep edilen sulara ve alanlara girmesine izin vermiyor.

Uluslararası hukuka uygun olarak bu farklılıkların barışçıl çözümünü görmeliyiz. Bu arada, kaynak zorlukları aslında ülkeleri bir araya getirmenin bir yolu olmalıdır. Kaynakların ortak kullanımı, ortak yatırım, işbirliği aslında ülkeleri bir araya getiren şeyler olabilir. Temennimiz bunun gerçekleşmesidir.”

euronews:

Peki Sayın Bakan, Kuzey Akım 2 projesiyle ilgili benim de bir sorum olacak çünkü proje Ukrayna’yı mahvedecek, Avrupalılar buna dur demeli Almanya’da büyük tepki gördünüz. Ancak boru hattının %95’i tamamlandı. Bu konudaki pozisyonunuz nedir ve uzlaşmaya açık mısınız?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken:

“Bakın, en önemli şey, Almanya’nın dünya çapındaki en yakın müttefiklerimizden ve ortaklarımızdan biri olmasıdır. Ve her gün, vatandaşlarımızın hayatını derinden etkileyen birçok konuda birlikte ve en yakın ortaklar olarak çalışıyoruz. Bir anlaşmazlığın olması bizi etkilemeyecek.” genel ortaklık ve ilişki.

Ama bu konudaki tavrımız başından beri çok netti. Başkan Biden, Kuzey Akım’ın kötü bir fikir ve Avrupa için bir anlaşma olduğu konusunda çok netti. Bize göre boru hattı, enerji güvenliği ve ittifakın enerji bağımsızlığı açısından AB’nin temel ilkelerini baltalamaktadır. Ukrayna’nın, Polonya ve önemsediğimiz diğer ülkeler için bir meydan okuma olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden yanlış anlaşılma olmasın diye arkadaşım Heiko Maas’a doğrudan ve net bir şekilde anlatmamın benim için çok önemli olduğunu düşündüm. ABD’de boru hattını mali olarak inşa etmeye yardımcı olan şirketlere para cezası vermemizi gerektiren yasalarımız olduğu da doğrudur. Bu yüzden ortaklarımızın bu konudaki tutumumuzu ve bundan sonra ne yapmamız gerektiğini anladığından emin olmak istedim.”

euronews:

Yeni bir sayfanın açıldığı ilişkilerde elbette rahatsız edici konular vardır. AB liderleri bu hafta Brüksel’deki bir zirvede bir araya geldi ve Başkan Joe Biden’ı özel konuk olarak video konferans yoluyla kendilerine katılmaya davet etti. Bildiğiniz gibi Avrupa şu anda büyük bir aşı krizi yaşıyor. 27 üye ülkedeki kısıtlamalar ekonomilerine ağır darbe vurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken:

“Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hepimiz için çok büyük bir tarihi sorun oldu. Pandemide yarım milyon insanı kaybettik. Avrupa’ya getirdiği yıkımı, zorlukları ve insanların yaşamları üzerindeki derin etkisini biliyorum. .İzleyin, kendimizi bu konuda çok güçlü ve önde gelen bir uluslararası ortak olarak buluyoruz.” “Yaklaşık 10 gün önce Avustralya, Japonya ve Hindistan ile komşularımız Meksika ve Kanada için zaman içinde aşılara erişimi önemli ölçüde artıracak olan QUAD adlı bir girişime imza attık ve bu yönde adımlarımızı önümüzdeki haftalarda atmaya devam edeceğiz. “.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket