ABD’de Demokrat seçmenin yarısından azı Biden’ın ikinci kez adaylığını destekliyor

0

ABD’deki kamuoyu yoklamaları, Demokrat seçmenlerin yarısından azının Başkan Joe Biden’ın bir sonraki seçimde yeniden seçilmek istediğini gösterdiğini gösterdi.

Associated Press-NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir anket, Amerikalıların %26’sının Biden’ı yeniden aday olarak görmek istediğini ortaya koydu. Bu oran, bir önceki Ocak anketinde desteğin yüzde 22 ilerlediğini gösteriyor.

Ankete göre Demokrat Parti seçmeninin yüzde 45’i Biden’ın yeni adaylığını destekliyor. Bu, Ocak ayındaki %37 desteğinin bir miktar arttığını gösteriyor.

Biden’ın ikinci adaylığına Demokrat seçmen desteği neden düşük?

Ankete katılanlarla yapılan görüşmelerde bazı seçmenler, Biden’ın ikinci kez adaylığını desteklememe tavrının Biden’ın yaşıyla ilgili endişelerden kaynaklandığını söylediler. Öte yandan genç Demokratlar, demografilerini ve değerlerini yansıtan liderlik aradıklarını söylediler.

Pek çok Demokrat, Biden’ın bir dönem daha aday olmasını istemese de, parti seçmenlerinin %78’i Biden’ın cumhurbaşkanlığına aday olmasını onayladıklarını söyledi. Ankete göre, Demokratların toplam %81’i seçimlerde en azından Biden’ı destekleyeceğini, %41 kesinlikle ve %40 olasılıkla Biden’ı destekleyeceklerini söyledi.

ABD tarihinin en yaşlı başkanı olan Biden şu anda 80 yaşında ve 2024 Seçim Günü’nde 82 ve ikinci döneminin sonunda 86 yaşında olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom