ABD’den sızan gizli istihbarat belgeleri: Batılı özel kuvvetler Ukrayna’da sahada

0

ABD Savunma Bakanlığı tarafından internete sızdırılan ve kaynağı henüz belirlenemeyen gizli belgeler, Ukrayna’da Batılı ülkelerin özel kuvvetlerinin görevde olduğunu kanıtladı.

İnternete sızan ABD belgeleri Washington ile müttefikleri arasında gerginliğe neden olurken, yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Sızdırılan ‘çok gizli’ belgelere göre İngiltere, Fransa ve ABD’nin (ABD) aralarında bulunduğu birçok Batı ülkesinden özel askeri kuvvetler Ukrayna’da karada faaliyet gösteriyor.

Konuyla ilgili bir yılı aşkın süredir yayılan iddia ve spekülasyonları doğrulayan belgelerde, Ukrayna’da en fazla özel kuvvete sahip ülkenin İngiltere (50) olması dikkat çekiyor. 23 Mart belgesinde İngiltere’yi Letonya (17), Fransa (15), ABD (14) ve Hollanda (1) izliyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’u tarafından doğrulanan belgelerde, Ukrayna’nın baharda Rusya’ya karşı başlatması beklenen bir karşı saldırı hazırlıklarının ayrıntıları da dahil olmak üzere Rusya’nın işgaline ilişkin ayrıntılı bilgiler de yer alıyor. Sızdırılan bir başka belgede ise savaşta hayatını kaybeden sivil ve askerlerin sayısının değiştirildiği görülüyor.

Sızıntının kaynağı araştırılıyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Adalet Bakanlığı’nın kriminal soruşturma başlattığını ve sızıntının kaynağını bulmaya kararlı olduğunu söylerken, ABD’de en fazla askeri özel kuvvete sahip gibi görünen İngiltere’den konuya ilişkin net bir açıklama gelmedi. Ukrayna

Ancak Londra yönetimi tarafından Salı günü yayınlanan bir tweet’te “sözde gizli bilgilerin sızdırılmasının ciddi bir hata olduğunu” vurgulayan cümleler paylaşıldı.

Belge, ülkede hangi özel kuvvetlerin bulunduğunu veya ne tür görevler gerçekleştirdiklerini belirtmiyor.

Ancak doğası gereği son derece etkili olduğu bilinen Ukrayna’da özel kuvvetlerin ortaya çıkması, sadece Ukrayna’nın değil NATO’nun da karşısında olduğunu iddia eden Moskova’nın iddialarını güçlendiriyor.

Ukrayna’yı açıkça destekleyen İngiltere, ABD’den sonra Kiev’e en fazla askeri destek veren ikinci ülke konumunda.

İngiliz askeri özel kuvvetleri de farklı uzmanlıklara sahip çeşitli seçkin askeri birliklerden oluşur ve dünyadaki en etkili kuvvetler arasında kabul edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom