ABD’li asker Kuzey Kore sınırını geçerken kahkahalar atmış

0

Kuzey Kore sınırını geçmek için “yetkisiz ve gönüllü” olarak Kuzey Kore sınırını geçen 23 yaşındaki ABD askeri King hakkında ayrıntılar ortaya çıktı.

Tur grubundan bir görgü tanığı CBS’ye King’in sivil kıyafetler içinde Kuzey Kore sınırından gülerek geçtiğini söyledi.

Aynı gruptaki Yeni Zelandalı bir turist Associated Press’e, turistler serbestçe dolaşırken bir kişinin Kuzey Kore tarafına doğru koştuğunu gördüğünü söyledi.

Pentagon yetkilileri ayrıca başka bir ABD askerinin King’i almak için peşinden koştuğunu ancak ona ulaşamadığını açıkladı.


“Önceliğimiz dönüşünü sağlamak olmalı”

King’in Kuzey Kore sınırını izinsiz olarak kendi özgür iradesiyle geçmesi iki ülke arasında zaten gergin olan ilişkilerde sorunları gündeme getirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin Demokrat üyesi Adam Smith, CNN’e yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin bir ABD askerini tutuklamasının, iki ülke diplomatik ilişkileri sürdürmediği için ciddi bir sorun teşkil ettiğini söyledi.

Smith, “Bir Amerikan askeri Kuzey Kore’de tutulursa, önceliğimiz onun geri dönmesini sağlamak olmalı” dedi. açıklamasını paylaştı.

Askeri davalarda uzmanlaşmış bir hukuk firmasında avukat olan Sean Timmons, Associated Press’e, King’in kendisini siyasi baskı veya zulümden kaçan meşru bir sığınmacı olarak sunmaya çalışması halinde Kuzey Kore’nin kalıp kalmamaya karar vereceğini kaydetti.

Timmons, Kuzey Kore’de gözaltında olduğuna inanılan King hakkında “Ne yapmak istedikleri liderlerinin kaprislerine bağlı olacak” dedi. dedi.

Etkinlik

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC) dün Twitter hesabından, bir ABD’li sivilin Güney Kore ile Kuzey arasındaki fiili sınır köyü olan Panmunjom’da bir turist gezisi sırasında “izinsiz ve gönüllü” olarak Kuzey Kore sınırını geçtiğini duyurdu. Kore.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, söz konusu kişinin bir ABD askeri olduğunu ve “gönüllü ve izinsiz olarak sınırı geçtiğini doğruladı. Ordumuzun iyi olduğundan kesinlikle çok endişeliyim”. ifadesini kullanmıştı

Ayrıntılar daha sonra ortaya çıktı ki, 23 yaşındaki asker Travis King, Güney Kore’de bir gece kulübünde bir sivili dövmek ve polis arabasını tekmelemekten yaklaşık 2 ay hapis cezasına çarptırıldı, 10 Temmuz’da Teksas’taki Fort Bliss askeri tarafından disiplin cezasıyla yüzleşmek üzere serbest bırakıldı. Üssüne geri gönderilmek istediği belirtildi.

King’in, askerler eşliğinde uçak kapısından pasaportunu kaybettiği gerekçesiyle havalimanına döndüğü, ardından havalimanından ayrılarak Demilitarize Bölge olan fiili sınır köyü Panmunjom’a düzenlenen tura katıldığı bildirildi. (DMZ), turistlerin takıldığı Kuzey Kore ve Güney Kore arasında.

King’in DMZ tur grubuna nasıl katıldığı, neden sınırı geçtiği ve şimdi kaderinin ne olduğu bilinmiyor. ABD’li yetkililer, Kuzey Kore’den bilgi talep etmelerine rağmen şu ana kadar iade edilmediğini belirtiyor.

Diplomatik bağı olmayan ABD ve Kuzey Kore’nin konuyla ilgili nasıl bir görüşme yapacağı bilinmiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket