AB’nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030’a kadar yüzde 42,5’e yükseltilecek

0

Avrupa Birliği (AB) kurumları, iklim değişikliğiyle mücadele ve Rusya’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığını sona erdirme planları kapsamında yenilenebilir enerji kullanım hedeflerini artırmayı kabul etti.

Avrupa Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen yenilenebilir enerji yönetmeliği konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Sonuç olarak, rüzgar ve güneş gibi çeşitli yenilenebilir kaynakların toplam AB enerji tüketimi içindeki payı 2030 yılına kadar %42,5’e çıkacaktır. Bu hedefi %45’e çıkarmak da mümkündür.

Şu anda, AB’nin 2030 yenilenebilir enerji hedefi %32 idi. Yapılan anlaşma ile bu oran artırıldı.

Son verilere göre AB ülkelerinin toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerjilerin payı %22.

Ayrıca, tüm AB Üye Devletleri ortak yenilenebilir enerji hedefine katkıda bulunacaktır. Ulaşım, sanayi, binalar ve ısınma için de hedefler belirlenecek.

AB’nin belirlediği yeni hedefler neler?

AB ülkeleri, ulaştırma sektöründe kullanılan toplam enerjide yenilenebilir enerjinin payını %29’a çıkaracak. Sektör, yenilenebilir enerji kullanımını yılda %1,6 oranında artıracak.

2030 yılına kadar endüstride kullanılan hidrojenin %42’si ve 2035 yılına kadar %60’ı biyo-olmayan yenilenebilir yakıtlardan gelecek.

Karar kapsamında binalarda enerji kullanımına yönelik yenilenebilir enerji hedefleri getirilecek.

Yenilenebilir enerji projelerinde izin süreçleri hızlandırılacaktır. Söz konusu yönetmelik, Avrupa Parlamentosu ve Üye Devletler tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

AB, paketi iklim hedeflerine ulaşmak için hazırladı ve savaş ve enerji krizi sonrasında pakete yeni unsurlar eklendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket