AB’nin Sakharov insan hakları ödülü bu yıl Rusya’da cezaevinde bulunan Navalny’e verildi

0

Sakharov İnsan Hakları Ödülü bu yıl Rusya’da hapiste olan Navalny’ye verildi.

Avrupa Parlamentosu, Sakharov insan hakları ödülünü Rusya’da tutuklu bulunan muhalif Alexei Navalny’ye vermeye karar verdi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Avrupa Halk Partisi (EPP), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu yılki Sakharov Ödülü’nü Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grupların oylarıyla vermeye karar verdiğini duyurdu.

EPP’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Navalny ile birlikte ülkedeki tüm siyasi tutukluları serbest bırakmasının istendiği bildirildi.

Navalny’nin yanı sıra Afganistan’da eşitlik ve insan hakları için çalışan 8 kadın ve 2019’da Bolivya’nın geçici cumhurbaşkanı olarak görev yapan ve şu anda cezaevinde olan siyasetçi Jeanine Anez de adaylar arasında yer aldı. Navalny için 15 Aralık’ta Avrupa Parlamentosu genel kurulunda tören düzenlenecek.

Avrupa Parlamentosu’nun insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında her yıl verdiği Sakharov Ödülü, 1995 yılında Türkiye’den Leyla Zana’ya verildi.

Muhalif Navalny cezaevinde

Moskova mahkemesi, 2 Şubat’ta Navalny’nin geçmişte yolsuzluk davası sonucu verdiği 3,5 yıl ertelenmiş cezasını, evde geçirdiği cezayı hesaplayarak normal 2,5 yıl hapis cezasına çevirmişti.

44 yaşındaki siyasetçi, cezaevi yetkililerinin şiddetli sırt ağrısı ve bacaklarında uyuşma nedeniyle doktorları görmeyi reddetmesini protesto etmek için 31 Mart’ta açlık grevine başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom