Akika Kurbanı

0

Yeni doğan erkek yahut kız çocuk için Allah’a şükretmek maksadı ile kesilen kurbana Akika kurbanı denilir. Akika kurbanının ismi, Arapçada yeni doğan çocuğun saçlarına akika denmesi ve kurbanın kesildiği gün bebeğin saçları tıraş edildiği içinde Akika kurbanı adını almıştır. İslam’ın gelişmesinden önce Araplar, yalnızca yeni doğan erkek çocukları doğduklarında Akika kurbanın kanını alınlarına sürmeyi uyguluyordu.  Daha sonra Akika kurbanı Hz. Muhammed’den itibaren yeni doğmuş olan erkeklere değil, aynı zamanda kız çocukları içinde uyguladı.  Bunun dışında, çocuğun alnına kan sürme uygulamasını da ortadan kaldırdı.

Akika Kurbanı İçin Belirli Zaman Var Mı?

Akika kurbanı nafile bir ibadet olduğundan doğumdan sonraki yedinci günde yapılması tavsiye edilir. Bu durum, Müslümanların Kurban Bayramı’nda belirli bir zaman diliminde yerine getirmeleri gereken kurban kesiminden farklıdır.

Akika Kurbanı Neden Yapılır?

Müslümanlar sahip oldukları her şeyin Allah’ın bir hediyesi olduğuna, Allah’ın gücü dışında dünyada olan şeylerin mümkün olmadığına, doğmamış çocuklarının Allah’ın buyrukları ve izni sayesinde dünyaya geldiğine inanarak bu duruma olan takdirlerini göstermek için kurban kesimi gerçekleştirirler.  Müslümanlar, büyükbaş ya da küçükbaş kurban etini yeni doğan çocukları için paylaşarak Allah’a ve Müslüman kardeşlerine şükranlarını sunmak amacıyla Akika kurbanı keserler. Bunların yanı sıra, nafile ibadetlerden olduğu için. bebeği doğumu için Akika kurban etme zorunluluğu bulunmuyor. Bu yüzden, Akika kurbanı kişinin isteğine göre yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket