AKPM tasarısı: AİHM kararına rağmen Kavala’yı serbest bırakmayanlara yaptırım uygulansın

0

AKPM tasarısında, Kavala serbest bırakmadığı takdirde AKPM üyesi Türk parlamenterlerin üyeliğinin sorgulanması istendi

REKLAM

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yarın tartışılarak oylanacak bir karar tasarısında, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği üyeleri ülkelerinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen Türkiye’de cezaevinde tutulan Osman Kavala’nın serbest bırakılmamasında rolü olan Türk yetkililere yaptırım uygulanması istendi.

AKPM genel kurulu, Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını talep eden bir rapor ve buna bağlı karar tasarısını yarın ‘acil konular” oturumunda tartışarak oylayacak.

Avusturyalı parlamenter Petra Bayr tarafından kaleme alınan raporda, Kavala’nın AİHM kararına rağmen serbest bırakılmamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) sisteminin işleyişine zarar verdiği görüşü dile getirildi.

Kavala’nın tutukluluğunun Türkiye’de bağımsız yargının ve hukuk devleti ilkesini de “baltaladığı” kaydedilen tasarıda, Kavala’nın 1 Ocak 2024’de kadar serbest kalmaması halinde AKPM üyesi Türk parlamenterlerin bir sonraki genel kurul toplantısında mazbatalarının tartışmaya açılıp sorgulanması çağrısı yapıldı.

Tasarıda, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği üyeleri ülkelerine Kavala’nın ve diğer siyasi tutukluların serbest bırakılmamasında rolü olan savcı, yargıç, ve diğer üst derece yetkililere hedefli yaptırımlar uygulaması tavsiye edildi.

AKPM pazartesi günü Osman Kavala’aı Avrupa Konseyi’nin 2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verilmesini kararlaştırmıştı. Strasbourg’da düzenlenen törende ödülü AKPM Başkanı Tiny Kox’un elinden Osman Kavala’nın eşi Ayşe Buğra Kavala almıştı.

AİHM’in Kavala kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) daha önce aldığı kararlarda, Gezi davasından suçlu bulanan Kavala’nın haksız yere mahkum edildiğini belirterek, Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmişti.

AİHM kararına rağmen Türkiye’nin Kavala’yı serbest bırakmaması üzerine, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye aleyhine “ilhal süreci” başlatmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom