Alman STK Mare*Go, İtalya’nın göçmen yasasını delerek kurtardığı göçmenleri Lampedusa’ya götürdü

0

Alman sivil toplum kuruluşu Mare*Go’nun kurtarma gemisi, İtalyan hükümetinin Akdeniz’de kurtarılan göçmenlerin karaya çıkarılmasına ilişkin kurallara ilişkin yeni yasasını ihlal ettiğini açıkladı.

Alman insani yardım kuruluşu Mare*Go, Giorgia Meloni liderliğindeki İtalyan hükümetinin çıkardığı ve denizde kurtarılan göçmenlerin derhal karaya çıkarılmasını sağlayan yasaya uymadığını bildirdi.

İtalyan Parlamentosu, Şubat ayında göçmenler için kurtarma botlarına ilişkin bir yönetmelik çıkardı.

Yasaya göre, gemilerin denizde mahsur kalan diğer göçmen teknelerini aramak yerine kurtarma işleminden sonra bir limana erişim talebinde bulunmaları ve talep edilen limana “gecikmeden” gitmeleri gerekiyor.

Yasa, arama kurtarma gemilerinin bir göçmen konvoyunu kurtardıktan sonra ikinci bir kurtarma operasyonu yürütmesini yasaklıyor.

Ancak Mare*Go, Perşembe günü kurtarılan 36 göçmeni Sicilya’nın Trapani limanına götürme ve onları Lampedusa adasına götürme emirlerine uymadığını ve böylece saatler sürecek bir yolculuktan kaçındığını söyledi.

STK’nın sosyal hesabından yapılan açıklamada, “Mare*Go, bu sabah denizde 36 kişiyi tehlikeden kurtardıktan sonra, mevcut konumumuzdan en az 32 saat uzaklıktaki Trapani limanına yönlendirildi. Yetkililere şunları söyledik: Mare *Go, bu süre zarfında kurtarılanları tedavi edecek donanıma sahiptir.” Mürettebatımızın birkaç gündür açık denizde çeşitli kurtarma operasyonları yürüttüğünü ve bu nedenle bu kadar uzun saatler seferlere devam edilmesinin hem kurtarılanların hem de mürettebatımızın sağlığı açısından makul olmadığını bildirdik.” söylendi.

İtalyan yetkililer caydırıcı olmak için bazı durumlarda kurtarma gemilerine yüzlerce kilometre uzaktaki limanlara yelken açma talimatı vermeye başlamışlardı.

Kurallara uymayan sivil toplum kuruluşları, gemilerine el konulması ve ağır para cezaları riskiyle karşı karşıya.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket