Analiz: Putin İsrail-Hamas savaşını ekonomik ve politik fırsat olarak mı görüyor?

0

Putin, yaklaşık 1.200 İsraillinin öldürülmesinden 6 gün sonra taziyelerini iletti. On gün sonra Rusya, Hamas heyetinin görüşmeler için Moskova’da olduğunu duyurdu

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hamas’ın 71’inci doğum gününde İsrail’e yönelik saldırısı hakkında yorum yapmadan önce üç gün bekledi. İlk açıklamasında Hamas’ı değil ABD’yi suçladı.

Putin, Irak başbakanına hitaben yaptığı konuşmada, “Bunun, ABD’nin Orta Doğu’daki çözüm sürecini tekeline almaya çalışan başarısız politikasının açık bir örneği olduğu konusunda pek çok kişinin benimle aynı fikirde olacağını düşünüyorum” dedi.

Putin’in yaklaşık 1.200 İsraillinin öldürülmesi nedeniyle başsağlığı dilemesi altı gün daha sürdü. On gün sonra Rusya, Hamas heyetinin görüşmeler için Moskova’da olduğunu söyledi.

Reuters’in analizine göre Rus ve Batılı siyasi uzmanlar, Putin’in İsrail ile Hamas arasındaki savaşı, ABD’nin küresel hakimiyetine son verecek yeni çok kutuplu bir dünya düzeni için Batı ile verilen varoluşsal bir savaş olarak sunmaya çalıştığını söylüyor.

Kremlin’in eski danışmanlarından Sergey Markov, blog yazısında Putin’in kendisini farklılaştırması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Rusya, ABD ve AB’nin İsrail’i tam olarak desteklediğini anlıyor ancak ABD ve AB artık kötülüğün vücut bulmuş hali ve olamaz.” her şekilde doğru.” kullanılmış.

Markov, “Dolayısıyla Rusya, ABD ve Avrupa Birliği ile aynı kampta olmayacak. İsrail’in ana müttefiki artık Rusya’nın baş düşmanı ABD oldu. Hamas’ın müttefiki Rusya’nın müttefiki İran’dır” dedi.

Moskova’nın Hamas’ı destekleyen İran’la ilişkileri yoğunlaşıyor. Berlin merkezli Rus dış politika uzmanı Hanna Notte, Carnegie Rusya Avrasya Merkezi’ne Moskova’nın Ortadoğu’da daha önce daha dengeli olan pozisyonunu terk ettiğini ve “oldukça açık bir Filistin yanlısı pozisyon” benimsediğini düşündüğünü söyledi.

Notte, “Rusya tüm bunları yaparak, Filistin meselesine ilişkin görüşlerinin Orta Doğu’daki ve hatta Filistin davasının yankı bulmaya devam ettiği Küresel Güney’deki seçmenlerin görüşleriyle uyumlu olduğunu çok iyi anlıyor” dedi.

ABD’nin nüfuzunu azaltacak şeyin Putin’in yeni dünya düzeni hamlesinde kazanmaya çalıştığı seçmen kitleleri olduğunu söyleyen Notte, şöyle konuştu: “Rusya’nın Gazze’deki bu krizden faydalanmasının en önemli yolu dünya sıralamasında puan kazanmaktır. kamuoyu”.

‘Çifte standart’

Rus politikacılar, Washington’un İsrail’e Gazze’yi bombalaması için sınırsız yetki vermesini, binlerce sivilin öldürülmesine rağmen kasten sivilleri hedef almadığını söyledikleri Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına verdiği yanıtla karşılaştırıyor.

Senatör Alexei Pushkov, Batı’nın kendi çıkarlarına dayalı siyasi tercihlere göre farklı ülkelere nasıl davrandığı konusundaki çifte standartlarını açığa vurarak kendi yarattığı bir tuzağa düştüğünü söyledi.

Puşkov, sosyal medya hesabında şu yorumu yaptı: “ABD ve Batı’nın İsrail’in eylemlerine verdiği sıkı destek, Arap dünyasının ve tüm Küresel Güney’in gözünde Batı’nın dış politikasına ciddi bir darbe indirdi.”

Eski Kremlin danışmanı Markov, Rusya’nın krizi, Moskova’nın kendisini tüm taraflarla bağlantısı olan potansiyel bir barış yapıcı olarak göstererek Orta Doğu’daki nüfuzunu artırmaya çalışması için bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Moskova bölgesel bir dışişleri bakanları toplantısına ev sahipliği yapmayı teklif etti ve Putin, Rusya’nın yardım etmek için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Putin Ekim ayında bir Arap televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “İsrail’le çok istikrarlı ticari ilişkilerimiz var, Filistin’le onlarca yıldır dostane ilişkilerimiz var, dostlarımız bunu biliyor. Bana göre Rusya da çözüm sürecine katkıda bulunabilir.” dedi.

Markov, savaşın potansiyel ekonomik faydalarının yanı sıra, Batı’nın mali ve askeri kaynaklarının Ukrayna’dan saptırılmasının da ek bir fayda teşkil ettiğini söyledi.

Markov, “Rusya, bu savaştan kaynaklanacak petrol fiyatlarındaki artıştan yararlanıyor” dedi. “Rusya, ABD ve AB’nin kaynak ayırması gereken her türlü çatışmadan yararlanıyor çünkü bu, Ukrayna’daki Rusya karşıtı rejimin kaynaklarını azaltıyor.”

Carnegie Rusya Avrasya Merkezi Direktörü Alex Gabuev, Moskova’nın Ukrayna’daki savaş nedeniyle Orta Doğu politikasını değiştirdiğine inandığını söyledi.

REKLAM

İsrail ile ilişkilerin bozulması

Rusya’nın İsrail’le geleneksel olarak yakın ve pragmatik bağları zarar gördü.

Moskova’nın 7 Ekim katliamının üzerinden henüz iki hafta geçmeden Hamas heyetini karşılaması İsrail’i kızdırdı.

Rusya dışişleri bakan yardımcılarından Mikhail Bogdanov, İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırıları öncesinde Moskova’ya bilgi vermeyi bıraktığını söyledi.

Netanyahu’nun lideri olduğu Likud partisinin başkanı Amir Weitmann, İsrail’in bu tutumu nedeniyle bir gün Moskova’yı cezalandıracağını söyledi.

Ekim ayında Rus devlet yayıncısı RT’ye verdiği röportajda Weitmann şunları söyledi: “Biz (Hamas’la) bu savaşı sonlandıracağız. Bundan sonra Rusya bunun bedelini ödeyecek. Rusya İsrail’in düşmanlarını destekliyor. Artık unutmayacağız Gelecekte Ukrayna’nın “kazanmasını sağlayacağız” dedi.

REKLAM
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom