Antisemitizm raporu nedeniyle reklam boykotuna maruz kalan X’ten Media Matters’a dava

0

X’in davasında, sivil toplum örgütünün, daha önce Twitter olarak bilinen platformu “yok etmek” amacıyla verileri “manipüle ettiği” iddia edildi.

REKLAM

Sosyal medya platformu

X’in davasında, sivil toplum örgütünün, daha önce Twitter olarak bilinen platformu “yok etmek” amacıyla verileri “manipüle ettiği” iddia edildi.

Pazartesi günü Teksas’ta açılan davada avukatlar iddialarını mahkemeye sundu.

Cumartesi günü Musk, Media Matters’a ve “şirketimize yönelik bu hileli saldırıda işbirliği yapan herkese” karşı “termonükleer” bir dava açacağına söz verdi.

Sivil toplum kuruluşu davaya ilişkin ilk açıklamasında Elon Musk’u “zorbalık”la suçladı. Media Matters başkanı Angelo Carusone, kendilerine karşı açılacak her türlü davayı kazanacaklarını belirterek şunları söyledi: “Musk, ifade özgürlüğünün savunucusu olduğunu iddia etmek şöyle dursun, gerçeği teyit eden haberleri susturmak için asılsız şikayetlerle tehdit eden bir zorbadır.”

Ne oldu?

ABD merkezli medya araştırma ve izleme merkezi Media Matters, izleme kuruluşunun analizlerini yayınladığını suçlayan bir rapor hazırladı.

Medya izleme merkezi, analizde X’in reklamların yanı sıra Hitler ve Holokost inkarından alıntılar gibi Nazizm’i destekleyen gönderilere yer verdiğini söyledi.

Ancak geçen Çarşamba günü Musk, Yahudi topluluklarını beyazlara karşı nefreti kışkırtmakla suçlayan bir komplo teorisini “doğru” olarak nitelendirerek paylaştığı bir gönderiye yanıt verdikten sonra eleştirilere maruz kaldı.

Milyarder Tesla ve SpaceX girişimcisi daha sonra antisemitizmi reddetti ve yorumlarının tüm Yahudileri değil, Yahudi karşıtı nefrete karşı bir gözlemci olan İftira Karşıtı Lig gibi grupları kastettiğini söyledi.

Biden da X’ten rakibi Threads’e geçişe katıldı

Media Matters iddialarının ardından Avrupa Komisyonu, Warner Bros Discovery, Paramount ve Lionsgate de X’in reklamlarını geri çekti.

Yine Pazartesi günü Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın X’in Meta’nın (eski adıyla Facebook) sahibi olduğu rakibi Threads’e katılacağını duyurdu.

Başkan, First Lady, Başkan Yardımcısı ve İkinci Centilmen için de konu hesapları oluşturuldu.

Medya Önemlidir: “İlerici Bir Araştırma ve Bilgi Merkezi”

2004 yılında kurulan Media Matters, muhafazakar yorumculara ve medyaya yönelik eleştirileriyle tanınıyor.

Kendisini kar amacı gütmeyen bir “ABD medyasındaki muhafazakar yanlış bilgileri kapsamlı bir şekilde izlemeye, analiz etmeye ve düzeltmeye adanmış ilerici bir araştırma ve bilgi merkezi” olarak tanımlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket