AP: Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri şu anki şartlarda yeniden başlayamaz

0

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Türkiye ile ilgili son raporun Dış İlişkiler Komisyonu’nda olumsuz oyla kabul edilmediğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, Türkiye’nin katılım müzakerelerinin mevcut koşullarda yeniden başlatılamayacağını, bu nedenle AB-Türkiye ilişkilerinin farklı bir düzlemde ilerlemesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medya hesabından Türkiye ile ilgili son raporun Dış İlişkiler Komisyonu’nda olumsuz oyla kabul edilmediğini duyurdu.

Son oylaması Eylül ayında yapılacak olan rapor için 47 oy kullanılırken, 10 üye çekimser kaldı.

Rapor, mevcut politikalar değiştirilmedikçe katılım sürecinde ilerleme kaydedilemeyeceğini belirtirken, bloke edilen ilişkilerin açılması ve işbirliğinin artırılması için paralel ve gerçekçi bir platform bulunmasını tavsiye ediyor.

NATO üyeliği AB üyeliğine bağlı değildir.

Raporda Türkiye’nin güvenlik, ticaret, ekonomik ilişkiler ve göç alanlarında aday ülke, NATO müttefiki ve stratejik ortak olduğu vurgulanırken, Türkiye’nin demokratik değerlere, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı göstermesi gerektiği belirtildi. .

Raporda ayrıca, Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğini gecikmeden onaylaması istenirken, bir ülkenin NATO üyelik sürecinin başka bir ülkenin AB üyelik süreciyle bağlantılı olmadığına da dikkat çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom