Arap Birliği, ‘Suriye’nin Birliğe dönüşü konusunda’ anlaştı

0

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed el-Sahaf, “Arap dışişleri bakanları toplantısında Suriye’nin Arap Ligi’ne dönüşü konusunda anlaşmaya varıldı.” dedi. dedi.

Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, 2011 yılında üyeliği askıya alınan Suriye’nin birliğe geri dönmesi konusunda anlaştılar.

Mısır’ın başkenti Kahire’de bu sabah başlayan Arap dışişleri bakanları toplantısı devam ediyor.

Irak resmi haber ajansı INA’nın yayımladığı habere göre, Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed es-Sahaf, “Arap dışişleri bakanları toplantısında Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü konusunda anlaşmaya varıldı.” dedi.

Arap Birliği ve Mısır’dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Son dönemde Esad yönetiminin Arap Birliği’ne dönmesi için Arap ülkelerinde diplomatik çabalar sarf ediliyor.

Rejimi geri döndürmek için diplomatik çabalar

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, 12 Nisan’da Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette mevkidaşı Faysal Bin Ferhan ile bir araya geldi.

Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkeleri ile Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları, Suriye krizine siyasi çözüm çabalarını görüşmek üzere 14 Nisan’da Suudi Arabistan’da bir araya geldi.

Görüşmede Esad yönetiminin Arap Ligi’ne dönüşünün görüşüldüğü ancak anlaşmaya varılamadığı açıklandı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman es-Safedi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Esad Mikdad rejiminin Dışişleri Bakanı.

Kapalı toplantının ardından yapılan nihai açıklamada, “Suriyeli mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşlerinin öncelikli konu olduğu” kaydedildi.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Esad rejiminin birliğe üyeliğini askıya aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom