Batı Afrika ülkelerinin verdiği ultimatomun süresi doldu, Nijer hava sahasını kapattı

0

Nijer’deki askeri cuntanın destekçileri, demokrasinin yeniden tesis edilmesi için verilen ültimatomu tanımadıklarını göstermek üzere başkentte toplandı

Nijer’de darbe liderlerine destek veren binlerce kişi, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) seçilmiş cumhurbaşkanını görevine iade etmesi yönündeki ültimatomuna karşı Niamey’de toplandı.

Darbe liderleri, eski sömürgeci Fransa’nın renkleriyle süslenmiş bir tavuğun kafasının kesildiği bir stadyum mitinginde boy gösterdi.

Bölgesel bloğun verdiği süre pazar gecesi yarısı doldu ve taleplerin yerine getirilmemesi halinde askeri harekat tehdidiyle Nijer ulusal hava sahasını kapattı. Ancak ECOWAS’ın bundan sonra ne yapacağı henüz belli değil.

Mitinge katılan darbe destekçileri hem ECOWAS tehdidine hem de Fransa’nın bölgedeki uzun süreli varlığına karşı meydan okudu. Bazıları Rus bayrakları salladı.

Nijer Cumhurbaşkanlığı Muhafızları 26 Temmuz’da gerçekleştirdikleri darbeyle demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’u görevden alarak alıkoymuştu.

ECOWAS, Nijer’e yaptırımlar uyguladı ve darbe lideri General Abdourahmane Tchiani’ye Bazoum’u yeniden iktidara getirmesi ya da potansiyel güç kullanımıyla yüzleşmesi için bir hafta süre verdi.

Tchiani herhangi bir dış müdahaleye “derhal” karşılık verme sözü verdi.

Darbe, Nijer’i Sahel’deki son büyük terörle mücadele ortağı olarak gören ABD ve müttefikleri için büyük bir darbe oldu.

ECOWAS’ın tehditleri karşısında Tchiani destek için Rus Wagner paralı asker grubuyla temasa geçti.

İtalya dışişleri bakanı: Süreyi uzatın

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ise pazartesi günü yayınlanan bir röportajda, ECOWAS’ın Nijer’in devrik cumhurbaşkanının görevine iade edilmesi için verilen süreyi uzatması gerektiğini söyledi.

La Stampa gazetesine konuşan Tajani, “Tek yol diplomatik yol. ECOWAS dün gece yarısı sona eren ültimatomunun bugün uzatılmasını umuyorum,” ifadelerini kullandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket