Batı Kowloon: Hong Kong’un gelişen sanat ve kültür ortamı

0

Kanton Operası’ndan en iyi çağdaş sanat koleksiyonlarından bazılarının müzayedelerine, Hong Kong’un gelişen sanat ve kültür ortamını Batı Kowloon bölgesinde keşfedin.

REKLAM

Victoria Limanı’ndaki ıslah edilmiş arazi üzerine inşa edilen ve 40 hektarlık bir alana yayılan Hong Kong’un yeni West Kowloon kültür bölgesi, dünyadaki en büyük ve en iddialı kültürel projelerden biri.

Aynı zamanda Phillips gibi müzayede evlerinin yeni merkezlerini kurduğu sanatla ilgili işletmeler için de bir merkez konumunda. 

Xiqu Merkezi: Kanton operasının yeni evi

Bölgenin doğu ucunda yer alan Xiqu Merkezi, sahne perdesini andıran girişiyle ziyaretçileri cezbediyor. 2019’da açılan bu çarpıcı mimari bina, Kanton operasının yeni evi.

Yapı, Bin 73 kişiye kadar oturma kapasitesine sahip Büyük bir tiyatronun yanı sıra daha ‘samimi’ bir Çay Evi tiyatrosuna da var. Şehrin geleneksel tarzı olan Hong Kong’un 20. yüzyılın başlarından kalma çay evleri tarzında tasarlandı ve yeni izleyiciler için mükemmel olan, Kanton opera alıntılarından oluşan anlatımlı bir performans olan özel Çay Evi Tiyatro Deneyimi’ne ev sahipliği yaptı.

Merkez, muhteşem tiyatro gösterilerinin yanı sıra film gösterimlerine, atölye çalışmalarına, sempozyumlara ve her yıl düzenlenen Çin Opera Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

Kanton operası: eski sanat sahnesinin modernleştirilmesi

Çin operası binlerce yıllık bir sanat formudur. Ülkenin ilk tiyatro grubunu kuran İmparator Ming Huang’ın (712-755) yönetimindeki Tang hanedanlığında başladığı kabul ediliyor.

‘Guangdong Draması’ olarak da bilinen Kanton operasının kesin kökenleri tartışılıyor ancak izleri İmparator Jiajing’in (1522-1566) hükümdarlığı altındaki 16. yüzyıl Ming Hanedanlığı’na kadar uzanabiliyor. Sanat formunun 12. yüzyılda Song Hanedanlığı döneminde Guangdong eyaletinde geliştiğine inanılıyor.

Hong Kong Şehir Üniversitesi’ne göre, “Ming Hanedanlığı’nın Yiyang ve Kun melodileri, erken Qing Hanedanlığı’nın Xiqin ve Han Operası, Jiangsu eyaletlerinin bölgesel operaları gibi farklı opera tarzlarının bir karışımıdır.

2009 yılında Kanton operası UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom