Benzinli ve dizel araç satışının 2035 yılından itibaren yasaklanmasına AB’den son onay

0

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 2035’ten itibaren benzinli ve dizel motorlu yeni otomobillerin satışını yasaklama girişimini onayladı.

Avrupa Konseyi, üye devletlerin 2035 yılına kadar otomobiller ve hafif ticari araçlar için katı karbon emisyon standartları getirecek mevzuatı onayladıklarını duyurdu.

Üye ülkelerin enerji bakanları, uzun müzakerelerin tamamlanmasının ardından yasak kararını resmen onayladı. Polonya yasağa karşı çıkarken, Bulgaristan, İtalya ve Romanya çekimser kaldı.

Yasa gereği, otomobil üreticileri 2035 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna sahip olacak. Bu nedenle, benzin ve dizel dahil olmak üzere karbon salan içten yanmalı motorlara sahip yeni otomobiller, bu tarihten itibaren AB ülkelerinde satılamayacak.

Ayrıca, 2030 emisyon azaltma hedefi otomobiller için %55 ve kamyonetler için %50 olacak.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda geçen ay kabul edilen ve yürürlüğe girmesi için AB üye ülkeleri tarafından resmen onaylanması gereken düzenlemeye Almanya başta olmak üzere bir grup ülke karşı çıktı.

Planı desteklemek için Almanya, AB’den havadaki karbondioksiti yakalayarak üretilen e-yakıtlar olarak bilinen yenilenebilir enerji ve sentetik yakıtlardan muafiyet istemişti. Avrupa Komisyonu ile Almanya arasında yapılan müzakerelerin ardından bu konuda fikir birliğine varıldı.

Almanya, sentetik yakıtla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı için AB’den güvence almıştı.

Halen geliştirilmekte olan sentetik yakıtların düşük karbonlu elektrik kullanılarak üretilmesi gerekecektir.

Çevreciler bu yakıtlara karşı çıksa da dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Almanya, bu yakıtlar sayesinde 2035 yılından sonra içten yanmalı motorların kullanılabileceğini iddia ediyor.

Bu aşamadan sonra kanun, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket