Biden: Putin savaşı çoktan kaybetti; Prigojin yediklerine dikkat etsin

0

ABD Başkanı Joe Biden, “Neler yapabileceğini Allah bilir.[Putin]. Nerede olduğundan veya ne tür bir ilişkisi olduğundan emin değiliz. Prigojin olsaydım, ne yediğime dikkat ederdim. Menümden gözümü ayırmam.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşı çoktan kaybettiğini ve Kiev’in karşı saldırısının Moskova’yı müzakere masasına oturtmasını umduğunu söyledi.

Rusya’nın son dönemde Ukrayna’ya yönelik saldırılarına ve nükleer silah tartışmasının yeniden gündeme gelmesine değinen Biden, Putin’in nükleer silah kullanma ihtimalinin düşük olduğunu ve savaşın yıllarca sürmeyeceğini değerlendirdi.

NATO’ya yeni katılan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’yi ziyaret eden ABD Başkanı Biden, Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi: “Putin savaşı çoktan kaybetti. Putin’in ciddi bir sorunu var. O mümkün değil. Ukrayna’daki savaşı kazanmak için”. ifadesini kullandı.

Biden, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen zirveye atıfta bulunarak, “NATO liderleri bu hafta askeri ittifakın her zamankinden daha birleşik olduğunu dünyaya gösterdi.”

Ukrayna’nın NATO’ya davet edilmemesi konusuna da açıklık getiren Biden, savaş halindeyken hiçbir ülkenin NATO’ya üye olamayacağını vurguladı.

Ukrayna’nın ittifaka katılmasının bir anlamda üçüncü dünya savaşı anlamına geldiğini kaydeden Biden, Kiev’in bir gün NATO üyesi olacağına dair söz verdi.

Biden, “Soru onların katılıp katılmaması değil. Önemli olan NATO’ya ne zaman katılacakları” dedi. dedi.

Analistlere göre Moskova, NATO zirvesine Ukrayna’ya düzenlediği ve dört kişinin yaralandığı son hava saldırısıyla karşılık verdi.

Buna karşılık Kiev, 20 Rus saldırı uçağı ve iki seyir füzesini imha ettiğini duyurdu.

Rusya: Ukrayna’ya verilecek F-16’ların nükleer kapasitesi var

Bu arada Moskova, Batı’nın Kiev’e verdiği desteğe tepki göstererek, Ukrayna’ya gönderilmesi muhtemel F-16’ların atom bombası taşıyabilmeleri nedeniyle “nükleer tehdit” olarak değerlendirileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya bu uçakların nükleer silah taşıma kabiliyetini görmezden gelemez. Hiçbir sigortanın bu konuda da bir faydası olmaz” dedi. ifadesini kullandı.

Biden ise Moskova’nın açıklamasını ciddiye almadığını ima ederek konunun Çin tarafından da gündeme getirildiğini hatırlattı:

“Putin’in nükleer silah kullanmasına gerçek bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum. Sadece Batı değil, Çin ve dünyanın geri kalanı oraya gitmememizi söyledi” dedi.

Biden’dan Prigojin’e tavsiye: Yediğinize dikkat edin

Rus paramiliter grup Wagner’in kurucusu ve başkanı Yevgeny Prigojin’e de danışmanlık yapan Başkan Biden, olası bir zehirlenme olayına karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi.

“Tanrı ne yapabileceğini bilir[Putin]. Nerede olduğundan veya ne tür bir ilişkisi olduğundan emin değiliz. Onun yerinde olsaydım (Prigojin), ne yediğime dikkat ederdim. Biden, “Menümden gözümü ayırmam” dedi.

Son olarak Joe Biden, halen Rusya’da hapiste olan Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich’in dönüşü için Rusya ile bir mahkum takasını “ciddi şekilde” düşündüğünü söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket