BM, Ukrayna’daki çocuk hakları ihlalleri nedeniyle Rusya’yı ‘utanç listesi’ne aldı

0

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres raporda, 2022’de “Ukrayna’da çocuklara yönelik çok sayıda ciddi ihlalin” meydana geldiği bilgisinin “şok olduğunu” söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’yı işgali sırasında çocuk haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’yı “utançlar listesine” aldı.

Fransız haber ajansı AFP’nin yıllık raporunda yer alan listede, Rus ordusunun yanı sıra Wagner gibi bölgede faaliyet gösteren paralı asker grupları da yer aldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres raporda, 2022’de “Ukrayna’da çocuklara yönelik çok sayıda ciddi ihlalin” meydana geldiği bilgisinin “şok olduğunu” söyledi.

Guterres, üyelere dağıtılan raporda, “Okullara, hastanelere ve kreş personeline yönelik çok sayıda saldırı ve Rus güçleriyle bağlantılı silahlı gruplara atfedilen bu kadar çok çocuğun öldürülmesi ve yaralanması beni özellikle şok etti.” Güvenlik Konseyi Perşembe günü açıklanacak ve önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklanacak.

Belgelere göre geçen yıl Ukrayna’da 477 çocuk öldürüldü; Bu ölümlerin 136’sı Rus kuvvetlerine ve bağlantılı gruplara, 80’i ise Ukrayna ordusuna atfedildi. Raporda ayrıca 518’i Rus güçleri ve bağlantılı gruplar ve 175’i Ukrayna güçleri tarafından olmak üzere 909 çocuğun sakatlandığı belirtildi.

İsrail utanç listesinde değil

İnsan hakları örgütlerinin defalarca çağrılarına rağmen İsrail, Filistinli militanlara karşı mücadelesinde çocuklara yönelik muamelesinden dolayı utanılacaklar listesine alınmadı.

Guterres, bir önceki rapora kıyasla geçen yıl “hava saldırıları da dahil olmak üzere İsrail güçleri tarafından öldürülen çocukların sayısında önemli bir azalma” olduğunu kaydetti.

Guterres, “Ancak, çatışma sırasında İsrail güçleri tarafından öldürülen ve sakat bırakılan çocukların sayısı, kolluk kuvvetleri operasyonları sırasında gerçek mühimmat kullanılması ve bu ihlallerin hesabının sorulmaması konusunda derin endişelerimi sürdürüyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket