Buse Tosun Çavuşoğlu’nun hedefi ilk olimpiyat altın madalyası

0

Geçtiğimiz Eylül ayında kazandığı dünya şampiyonluğuyla Türkiye’yi bir kez daha gururlandıran milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu, 2024 Paris Olimpiyatları’nın hazırlıklarına başladı.

Buse, hazırlık sürecini aralıksız sürdürdüğünü ve sadece 10. günü kutladığını ve bu süreçte Trwin firmasından sponsorluk aldığını söyledi.

“Antrenmanlarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz. Az kaldı. Önümüzdeki temmuzda olimpiyatlar yapılacak. Her şey yolunda giderse orada kadın güreş tarihinde ülkemize kazanılmamış bir madalyaya sahip olacağız. Altın madalyayı ülkemize, Yalova’ya, tüm Türkiye’ye kazandırmak için çalışıyoruz.”

“Neden Olimpiyat şampiyonluğu olmasın?”

Dünya şampiyonasında rakiplerini mağlup eden Buse, dünya şampiyonluğuna rakiplerini üst üste yenerek geldiğini hatırlattı.

[Fotoğraf: İHA]

Buse Tosun Çavuşoğlu, artık tüm dikkatinin olimpiyatlara çevrildiğini söyledi.

“Hayalleri ve idealleri her zaman yüksek olan bir karakterim var. Belki güreş branşı olmasaydı aynı Buse’yi farklı yerlere yansıtırdım. Başka bir branşta, farklı bir pozisyonda olsam yine de buse’yi konuşabilirdik. Bugünün başarısı… Çünkü hedefinizi belirledikten sonra inanılmaz bir çaba sarf ettiğinizi hatırlatırsınız ve “Ben, ona ulaşana kadar hiç durmadan hedefe odaklanan bir insanım. Artık sadece olimpiyatlar kaldı. Olimpiyat şampiyonluğu neden olmasın? Benden sonra gelen küçük dövüşçülere ve sporculara neden öncü olmayalım? Neden bu hedeflere ulaşabileceğimizi göstermemeliyiz? Umarım onlara ulaşırız.”

“Hepimiz Olimpiyat altın madalyasına odaklandık”

Kadın güreş tarihinde Yasemin Adar Yiğit’ten sonra dünya şampiyonluğuna ulaşan ikinci isim olan Buse, Türk kadın güreş tarihinde bugüne kadar kazanılmayan bir olimpiyat altın madalyasının bulunduğunu söyledi.

“Kadın güreşinde bundan önce hep Yıldız ve Gençler kategorisinde madalya alıyordu. Koleksiyonumuzda Yıldız, Gençler, U-23 ve Büyükler kategorilerinde Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında kazanılmayan madalyamız yok. Yasemin var. Olimpiyatlarda üçüncü olarak tarihe geçen Adar Yiğit, bir ilke daha imza atarak, “Bize o madalyayı getirdi. Çıta yükseldikçe hedefler daha da yükselir ve zorlaşır. Kadın güreş takımının gözünü diktiği bir madalya var: Olimpiyat altın madalyası. Hepimiz oraya odaklandık ve birlik olduk. Umarım birden fazla sporcu ülkemiz adına bu ödülü kazanabilir.”

“Şampiyonluğun arkasında gözyaşları, ameliyatlar, operasyonlar ve yenilgiler var”

Buse, 17 yıllık dünya şampiyonluğuna bağlılığının olduğunu vurguladı.

“Ben de Buse gibi karşınızda şampiyon olarak duruyorum ama arkasında o kadar çok gözyaşı, ameliyat, operasyon ve o kadar yenilgi var ki. Düştüğümüz yerden kalkmak o kadar zor ki. “İki yıl ve sıfır puan” madalyası. Bu konuyu aştık. Bu en önemli şey. Açıklama yok. Ailem, sevdiklerim, eşim, öğretmenlerim, antrenörlerim, milli takım arkadaşlarım. Büyük fedakarlıklar ve çabalar var. Bunun için olimpiyatlarda altın madalyanın devamı gerekiyor, yoksa inanın zirveye ulaşmış bir sporcunun kendini koruması çok zor, oradan düşerse psikolojisi zor olur. “Umarım altın madalya kazanırım. Bir dünya şampiyonu olarak hayatımda hissetmediğim bir duyguyu hissettiğimi söyleyebilirim.”

 

Fotoğraf: İHA[Fotoğraf: İHA]

 

“Önemli olan sakatlanmak değil, kaleye konsantre olmaktır”

Buse, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda omuz tendonu ameliyatı geçirdiğini ve bunun kendisini olumsuz etkilediğini anlattı.

“Düştün zaten Buse, bu sefer de düştün. Kalkamayacağın, yapamayacağın şey acı değil” diyerek inanılmaz bir çalışmayla, ailemin desteğiyle, yorgun ve bitkin bir şekilde kalktım. hiçbir zaman kolay olmadı. Dünya Kupası’na kadar parmağımı bile kıpırdatamadığım bir yolculuk. Büyük başarılardan önce gelen “Sakatlıklardı. Doğruyu söylemek gerekirse hep böyle yaşadım. Çünkü diz ameliyatından 2 yıl sonra büyükler müsabakalarında Avrupa ve dünya üçüncülüğüne ulaştım. Önemli olan bu değil” Sakatlanmak ama hedefe odaklanmak. Sakatlanmadan olimpiyatlarda altın madalyaya ulaşmaya çalışacağız.”

Yalova’daki bir okulda fizik öğretmeni olarak da görev yapan milli sporcu, kararlılığının gelecek nesillere başarılı sporcular yetiştirmek olduğunu söyledi.

Güreşçi Çiftlikköy Belediyespor Buse’nin antrenörü Murat Gençtürk, olimpiyatlara çok az zaman kaldığını söyledi.

“Günde 2 idman yapıyoruz. Haftanın 3 günü kuvvet antrenmanı, diğer günlerinde ise teknik ve koşu antrenmanlarıyla çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom