Cezayir’de sıcaklıkların arttı: Alarm seviyesi kırmızıya yükseltildi

0

Cezayir’de yüksek sıcak hava dalgasının devam ettiği ve bazı şehirlerde sıcaklıkların 48 dereceyi aştığı söylendi.

Uyarı seviyesinin turuncudan kırmızıya döndüğüne dikkat çekilen açıklamada, bu durumun her yıl temmuz ayındaki normal sıcaklıklara kıyasla “çok yüksek sıcaklıklarla karakterize ağır hava koşulları” ile ilgili olduğu vurgulandı.

Cezayir Meteoroloji Kurumu sınıflandırmalarına göre turuncu renk “çok tehlikeli” bir durumun meydana geldiğini veya öngörüldüğünü, kırmızı renk ise istisnai derecede ciddi bir “çok tehlikeli” durumun meydana geldiğini veya öngörüldüğünü göstermektedir.

Cumartesi günü kıyı bölgeleri de dahil olmak üzere ülke genelinde gölgede sıcaklığın 48 dereceye ulaşacağının duyurulmasının ardından söz konusu kurum tarafından turuncu alarm verildi.

Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı da dün, ülkenin kuzeyindeki 7 şehirde meteorolojik sıcaklıklar nedeniyle orman yangınlarının çıktığını, havadan ve yerden söndürme çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

Cezayirli yetkililer, haftalardır etkisini sürdüren sıcak hava dalgasının orman yangınlarına neden olabileceği beklentisiyle maksimum alarm durumunun devreye alındığını açıklamıştı.

Cezayir, yaklaşık bir aydır başkentte 48 derece ve diğer bölgelerde 50 derece gibi rekor sıcaklıklar kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom