Çin, AB Yüksek Temsilcisi Borrell’in Pekin ziyaretini sebep göstermeden iptal etti

0

Brüksel, Çin’i aynı zamanda “ortak, rakip ve sistemik rakip” olarak tanımlıyor ve Pekin’e karşı “çok yönlü” bir tavır sergiliyor.

Çin yönetimi, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in 10 Temmuz’da Pekin’de gerçekleştireceği ziyareti iptal etti.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Nabila Massrali, Çin’in kendilerine Borrell’in ziyaretinin “10 Temmuz’da mümkün olmayacağını ve diğer alternatiflerin incelenmesi gerektiğini” bildirdiğini söyledi.

Borrell’in Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ve diğer yetkililerle görüşmek üzere 10 Temmuz’da Çin’e gitmesi bekleniyordu.

Avrupalı ​​diplomat Jorge Toledo’ya göre, Avrupalı ​​ve Çinli diplomatlar ticaret, insan hakları ve Çin’in Ukrayna’daki savaştaki konumu gibi konuları görüştüler.

Sözcü Massrali, “Maalesef Çinli meslektaşlarımız tarafından önümüzdeki hafta için planlanan tarihlerin artık mümkün olmadığı ve alternatifler aramamız gerektiği konusunda bilgilendirildik” dedi.

“Nedenini açıklamak Çin’e kalmış.” Massrali, “Birlikte ayarlayıp yeni bir tarih belirleyeceğiz.” dedi. ifadesini kullandı.

Çin, Borrell’in ziyaretinin neden iptal edildiğine dair herhangi bir açıklama yapmadı.

Benzer şekilde Çin Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı.

Bakanlık sözcüsü Wang Wenbing, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, “Pekin, Çin-Avrupa ilişkilerine büyük önem veriyor ve Avrupa ile her düzeyde ve çeşitli açılardan görüş alışverişinde bulunmaya devam ediyor. Türkiye’yi ziyaret etmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Çin ile görüş alışverişinde bulunmaya hazırız.” Avrupa yakası”. açıklama yaptı.

Geçen hafta AB ülkeleri toplantısında, bloğun kritik malzemelerinin Çin dışındaki kaynaklardan tedarik edilmesi için stratejik bir karar alındı.

Öte yandan Brüksel, Çin’i aynı anda “ortak, rakip ve sistemik rakip” olarak tanımlıyor ve Çin’e karşı “çok yönlü” bir tavır sergiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom