Çin’den enerji kaynakları zengin Orta Asya’da yeni kalkınma hamlesi

0

Analistlere göre Pekin, bu planla Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın kontrolündeki bu bölgede liderliği ele geçirmeyi planlıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bugün, altyapı ve ticareti artırarak Orta Asya’yı geliştirmeyi içeren büyük kalkınma planını kamuoyuna duyurdu.

Analistlere göre Pekin, bu planla Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın kontrolündeki bu bölgede liderliği ele geçirmeyi planlıyor.

Xi Jinping, Çin’in Shaanxi eyaletinin merkezi Xi’an’da başlayan ve Çin ile Orta Asya’nın 5 cumhuriyetini bir araya getiren Çin-Orta Asya Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Pekin’in bölgeye yönelik plan ve projelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Asya.

Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan ile kalkınma stratejilerini koordine etmeye ve bu ülkelerin modernleşmesini teşvik etmeye hazır. Bu zirve, altı ülkenin ekonomik kalkınmasına ve canlanmasına yeni bir ivme kazandıracak ve bölgesel barış ve istikrara güçlü bir pozitif enerji verecektir.” dedi.

Güçlendirilmiş işbirliğinden tüm ülkelerin yararlanacağını ifade eden Xi Jinping, “Derin ve kapsamlı ilişkiler geliştirerek üst düzeyde kazan-kazan işbirliğine dayalı yeni bir paradigmayı ortaklaşa geliştireceğiz.” ifadesini kullandı.

Bölgede bir güç boşluğu mu var?

Reuters, Rusya’nın dikkatini Ukrayna’daki savaşa çevirmesi ve ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Washington’un bölgedeki varlığını azaltmasıyla Çin’in doğal ve enerji kaynakları açısından zengin bölgedeki siyasi nüfuzunu artırmak için önemli bir konumda olduğu yorumunu yaptı.

Aralarında önemli bir ticaret koridoru ağı bulunan beş eski Sovyet cumhuriyeti, başka yerlerdeki tedarik zincirlerinde aksama olması durumunda Çin’e yakıt, gıda ve diğer malları taşımak için ciddi seçenekler sunuyor.

G-7 zirvesi ile aynı zamana denk geldi

Çin’in bölge ülkeleriyle iş birliğini geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla düzenlediği bu zirvenin çakışması, G zirvesinde Ukrayna’nın ardından Pekin’in de Tayvan geriliminin hedefi haline geldiği bir dönemde ilginç bir “zıtlık” olarak değerlendiriliyor. -Japonya’da 7 ülke.

Çin’in Orta Asya’ya verdiği destek, Reuters haberlerinde ABD’nin Pekin’e karşı “tek taraflı hareket ettiği” iddialarına bir yanıt olarak yorumlandı.

Şu, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Orta Asya ülkelerinin güvenlik sorunlarına destek sözü verdi ve şunları söyledi.

Çin’den ticareti artırma çağrısı

“Çin ve Orta Asya ülkeleri karşılıklı güveni derinleştirmeli ve egemenlik, bağımsızlık ve uzun vadeli kalkınma gibi temel çıkarlarda birbirlerine açık ve güçlü destek sunmalıdır. Çin, Orta Asya ülkelerinin güvenlik ve savunma yeteneklerini geliştirmelerine yardım etmeye hazır.

Çin’in ayrıca ikili yatırım anlaşmalarını iyileştireceğini ve bölge ile sınır ticaretini artıracağını söyleyen Xi, Pekin’in Orta Asya’daki Çin tarafından finanse edilen işletmeleri daha fazla istihdam yaratmayı, depolar inşa etmeyi ve turizmi teşvik etmeyi amaçlayan özel bir tren hizmeti başlatmaya teşvik edeceğini de sözlerine ekledi.

Xi, “Çin, işbirliğimizi ve Orta Asya’nın kalkınmasını desteklemek için Orta Asya ülkelerine toplam 3,8 milyar dolar mali destek ve hibe sağlayacak.” dedi. dedi.

Çin, enerji ve gıda güvenliği konusunda destek istiyor

Orta Asya ülkeleri ile ülkesi arasındaki doğalgaz boru hattı projesini hızlandırmak isteyen Çin lideri, enerji projelerinde artış isteyecekti.

Çin ile Orta Asya arasındaki ticaret geçen yıl 70 milyar dolarlık ciroyla rekor seviyeye ulaştı. Çin’in sadece Kazakistan ile ticaret hacmi 31 milyar dolara ulaştı.

Çin, bölge ülkelerinden özellikle gıda ve enerji güvenliği alanlarında daha fazla destek bekliyor.

Liderler Zirvesi ilk kez düzenlendi

Çin-Orta Asya Zirvesi, Pekin ile Orta Asya cumhuriyetleri arasında devlet başkanları düzeyinde düzenlenen ilk “C+C5” işbirliği toplantısı oldu.

2020 yılında dışişleri bakanları düzeyinde ilk “C+C5” toplantısı yapıldı. Dışişleri bakanları daha sonra 2021’de Çin’in ve 2022’de Kazakistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen çevrimiçi toplantılarda bir araya geldi.

Dördüncü dışişleri bakanları toplantısı 27 Nisan’da Xi’an’da yapıldı ve toplantıda ilk grup liderleri zirvesinin Mayıs ayında bu şehirde yapılması kararlaştırıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom