Çin’in yeni ekonomi yönetiminden dışa açılmayı sürdürme mesajı

0

Çin’in yeni Başbakan Birinci Yardımcısı Ding Shueshiang ve ülkenin ana ekonomik planlama organı olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NRDC) yeni atanan direktörü Ching Shanjie, Pekin’de düzenlenen Çin Kalkınma Forumu’nda uluslararası iş çevreleriyle bir araya geldi.

Başbakan Birinci Yardımcısı Ding forumda yaptığı konuşmada, “Pazar erişimini genişletmeye, iş ortamını kapsamlı bir şekilde iyileştirmeye devam edeceğiz. Yabancı sermayeyi ülkeye çekmek için daha fazla çaba harcayacağız, yabancı şirketlere yerli işletmeler gibi davranacağız” dedi. dedi.

Açıklık politikasının modern Çin’in göstergesi olduğunu vurgulayan Ding, “Çin’in yeni kalkınma modeli, izole bir iç pazar döngüsü değil, iç ve dış pazarların ilişkilerden beslendiği açık ikili bir dolaşım olacak” dedi. ifadesini kullandı.

Ding, makroekonomide “radikal siyasi düzenlemelerin” olumsuz etkilerinin yayılmasını önlemek için küresel toparlanma ve koordinasyon için “gerçek çok taraflılığın” gerekli olduğunu vurguladı.

NRDC Direktörü Cıng Şancie, pazara erişim kısıtlamalarını kaldırarak eşit şartlarda dünya standartlarında bir iş ortamı yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Çin’in yeni sektörlerin oluşması için dijital ekonominin gelişimini hızlandıracağını vurgulayan Cıng, “Çin ile yürümek fırsatlarla yürümek demektir, Çin’e yatırım yapmak geleceğe yatırım yapmaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bu ayın başlarında Çin Ulusal Halk Kongresi’nde yeni seçilen liderler mesajlarıyla, ABD’nin teknolojik kısıtlamaları azaltma eğilimine karşı Çin’in yüksek teknoloji alanında kendi kendine yeterlilik geliştirmek için içsel bir arayış içinde olduğuna dair şüpheleri gidermeye çalıştılar. ve ekonomik bağlar.


“Çin, 2023’te küresel büyümenin üçte birini sağlayacak”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, forumda yaptığı konuşmada, Çin’in bu yıl yüzde 5,2 tahmini büyüme oranıyla küresel büyümenin üçte birini sağlayacağını söyledi.

Çin’in “ekonomik durgunluğun filizlerinden biri haline geleceği” öngörüsünü dile getiren Georgieva, finansal istikrarsızlık risklerinin arttığı ve jeopolitik parçalanmanın tehlikeli bölünmeler yaratabileceği uyarısında bulundu.

Georgieva, Çin’in verimliliği artırarak ve özel sektör ile kamu iktisadi teşebbüslerinin piyasaya yönelik reformlarla eşit şartlarda rekabet edebilecekleri bir ortam yaratarak yatırım odaklı bir ekonomiden tüketime dayalı büyümeye geçmesi gerektiğini vurguladı.

Çin ekonomisi yılın ilk iki ayında toparlanma sinyalleri verirken, ABD’deki teknoloji kısıtlamaları ile ABD ve İsviçre’de yaşanan bankacılık krizlerinin küresel finans piyasalarında yarattığı dalgalanmaların olası etkileri, toparlanmanın devam edip etmeyeceği konusunda belirsizlik yaratıyor. sürdürülecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket