Çocuklar hangi tip macunu kullanmalı?

0

Sağlık ağızda başlar. Bunun ilk adımı çıkan ilk diş ile atılır. Bebeklerde ilk dişler genellikle 6-7 aylıkken çıkmaya başlar. Süt dişleri kalıcı olmadığı için yeterince dikkat edilmez. Ancak süt dişleri, kalıcı dişlerin sağlıklı ve düzgün gelişiminde önemli bir rol oynar. Bu nedenle kalıcı ağız hijyeni süt dişlerinin sürmesiyle başlamalıdır.

Çocuklara yönelik ağız ve diş bakımının başlamasıyla birlikte ailelerin kafasında bir dizi soru işareti belirmeye başladı. Bunlardan biri “Diş macunu florlu mu yoksa florsuz mu olmalı?” soru geliyor Florür ne yapar? Dişlerin önemi nedir? Çocuklar florürlü diş macunu kullanmalı mı? Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Tarafından Sorulan Sorular Doç. Dr. Barış Karabulut, TRT Haber’e yanıt verdi.

[Fotoğraf: DepoPhotos]


Flor dişlerin çürümeye karşı direncini arttırır.

Florürün diş macunlarında rutin olarak bulunduğunu belirten Doç. Dr Karabulut, “Tek başına değil, sodyum florür gibi bileşikler halinde bulunur. “Diş çürüklerinin önlenmesinde şu anda sahip olduğumuz en önemli maddelerden biri.”

Toplumda florürün zararlı olduğuna dair bir yanılgı olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Karabulut şu parantezi açar:

“Bu, çok yüksek dozlarda ve çok uzun sürelerde ortaya çıkan bir etkidir. Diş macununda bulunan korkutucu doz değil. Florür hem çürük önlemede hem de başlamış olan çürüklerin geriletilmesinde son derece faydalıdır. Çünkü dişten kaybolan mineralleri yerine koyar ve dişi onarır. Ayrıca sağlıklı dişlerde çürümeye karşı direnci artırır.


0-3 yaş arası çocuklar için florürsüz diş macunu önerisi

Yetişkinlerde florür içeren macunların tercih edildiğini belirten Doç. Dr. Karabulut, çocuklarda yaşına göre kullanılması gerektiğini söylüyor. Özellikle çocuklarda iyice tükürmeyi öğrendikten sonra florlu macunlara geçilmesini öneriyor. Doç. Dr. Karabulut bu noktada sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bazen çok genç yaşta, diş çürümesi riski çok yüksekse, çok düşük dozda ve az miktarda florürlü macunlarla fırçalamayı öneriyoruz.”

Yaş grubuna göre çocukların kullanması gereken diş macunları farklılık göstermektedir. Doç. Dr. Karabulut şu tavsiyede bulunuyor:

“0-3 yaş için yutulması güvenli macunlar var. Tadı güzel olduğu için çocukların alışması için çok uygundur.

Çocuğun yaşı arttıkça kullanılan macuna olan ihtiyaç da değişmektedir. 4 ile 7 arasında belli oranda flor içeren patlar kullanılır. 7 yaş ve üzeri çocuklar flor içeriği yüksek yetişkin pastalarını güvenle kullanabilirler.

Doç. Dr Karabulut, “Ancak 4-7 yaş grubunda diş çürüme riskine bağlı olarak florür oranı yüksek macun kullanacağımız durumlar olabiliyor. Doktorlar makarnayı tamamen tükürme alışkanlığına ve ağızdaki diş çürümesine göre seçmeli” diye aileleri uyarıyor.

Çocuklar ne tür makarna kullanmalı?


Yumuşak kıllı diş fırçaları tercih edilir.

Gelelim diş fırçası seçimine… Tıpkı diş macunu gibi diş fırçası seçiminde de özen gösterilmelidir. Her yaş grubu için farklı diş fırçası kullanmak hem ağız sağlığı hem de bu alışkanlığın kazandırılması açısından önemlidir. Doç. Dr. Karabulut’u tekrar dinleyelim:

“Diş fırçasının kılları olabildiğince yumuşak yani ultra yumuşak kıllar 0-3 yaş dediğimiz küçük yaş aralıklarında olmalıdır ki diş etlerine yanlış dokunduğunda canı yanmasın ve diş eti çekmesin. fırçalarken soğuk. “

Ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri de son yıllarda moda olan motorlu diş fırçaları… Doç. Dr. Karabulut, çocuk tek başına kullanacaksa 8-9 yaşından itibaren bu tip fırçaları öneriyor:

“Çünkü bu fırçaların dönen kafaları var. Hızlı yapıldığında, çocuğunuz dişlerini fırçalamaya çalıştığında diş etlerine zarar verebilir. Bu nedenle erken yaşta aile gözetiminde fırçalanmalıdır. Ancak 8-9 yaşından sonra son derece rahat kullanabilirler.

Çocuklar ne tür makarna kullanmalı?


Okuldan eve geldiğinizde dişlerinizi fırçalamak iyidir.

Çocukların sağlıkları için günde en az iki kez dişlerini fırçalamaları gerekir. Normal şartlarda hiçbir şey yemeseniz bile ağzınızda belli bir miktar mikroorganizma oluşur. Buna bakan Doç. Dr. Karataş sözlerini şöyle sonlandırıyor:

“Günde en az iki kez fırçalamanızı öneririz. Burada ailelerle ilgili bir sorun var; çocuk sabah erkenden okula gittiği veya okulda yemek yediği halde yine de fırçalamadığı için dişlerini fırçalayamazlar. Tavsiyem, okuldan sonra dişlerinizi fırçalamanızdır. Ayrıca yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız. Ardından en az iki kez fırçalanmalıdır. Ama dişler günde üç kez fırçalanabilseydi daha iyi olurdu.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket