DSÖ: Sudan’daki çatışmalarda en az 83 kişi öldü bin 126 kişi yaralandı

0

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sudan’da ordu ile HDK milisleri arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 83 kişinin hayatını kaybettiğini, 1.126 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ordu ile HDK arasında dün de başkent Hartum’da ve çeşitli kentlerde yoğun çatışmalar devam etti.

DSÖ yaptığı açıklamada, “15 Nisan’dan bu yana Hartum, Güney Kurdufan, Kuzey Darfur ve kuzey eyaletleri ve çeşitli bölgelerde çıkan çatışmalarda en az 83 kişi öldü, 1.126 kişi yaralandı. En kötü çatışmalar Hartum’da meydana geldi” dedi. bilgileri verdi.

Çatışmalardan dolayı hastaların ve sağlık çalışanlarının hastanelere erişimde güçlükler yaşadıklarını ve bazı ilaç ve tıbbi malzemelerde ciddi eksiklikler yaşadıklarını belirten DSÖ, çatışma taraflarını sağlık hizmetlerinin sunumunda tarafsızlığa saygı duymaya ve sağlık hizmetlerine sınırsız erişimi sağlamaya çağırdı. çatışmalarda yaralananlar için tesisler.

DSÖ, tüm taraflara uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yaralıları, hastaları, sivilleri, sağlık çalışanlarını, ambulansları ve tıbbi tesisleri koruma yükümlülüklerini hatırlattı.

Evine roket isabet eden Maden Bakanı Beşir’in ailesinden 2 kişi hayatını kaybetti.

Sudanlı askerler ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) milisleri arasında çıkan çatışmalarda, Sudan Maden Bakanı Muhammed Beşir’in evine roket isabet etmesi sonucu ailesinden iki kişi hayatını kaybetti.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Hartum’un Bahri ilçesinde Sudan Madenler Bakanı Muhammed Beşir’in evine 2 roket düştü. Kazada, bakanın ailesinden 2 kişi öldü, 2’si koruma olmak üzere 3 kişi yaralandı. Beşir yara almadan kurtuldu.

Başkentte dün çıkan çatışmalarda Maden Bakanlığı binası da hedef alındı.

Sudan Ordusu, HDK’lıları Orduya Katılmaya Davet Etti

Sudan ordusu, “Hızlı Destek üyelerinin herhangi bir kişinin hedef ve gündemine hizmet edecek bir araç olmaktan çok uzak olduğunu biliyoruz. Ülkenin hâlâ onların desteğine ihtiyacı var.” dedi. duyuru yaptı.

Ordu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, milis Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK), başkentteki ordu karargahındaki bazı binaları hedef alarak keskin nişancı saldırısı düzenlediğini söyledi.

“En kısa zamanda sorun çözülecek”

HDK’lılara, ülkelerine hizmet için askere gitmekte acele etmeleri çağrısında bulunulan açıklamada, “Daha önce ülkelerine hizmet etmiş HDK’lıların, tek bir kişinin hedef ve gündemine hizmet edecek tek araç olmadığını biliyoruz. ülkenin hala desteğinize ihtiyacı var.” değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, “Güçlerimiz tutarlı ve elinden gelenin en iyisini yapıyor, görevlerini iyi bir ruhla yerine getiriyor. Bir an önce durum düzelecek. Umuyoruz ki bu çılgınlıkta ısrar edenlerin akılları başlarına gelir ve bu rahatsız edici kabus sona erer” denildi. . ifade kullanıldı

Ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve birçok kentte 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK’lı paramiliterler arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki anlaşmazlık son aylarda hararetli bir çatışmaya dönüşmüştü.

Arap Birliği, Sudan’daki çatışmanın derhal sona erdirilmesi çağrısında bulundu

Arap Birliği, Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasındaki çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu ve krizin çözümü için arabuluculuk teklifinde bulundu.

Arap Birliği Konseyi’nin Mısır ve Suudi Arabistan’ın Sudan’daki olayları görüşmek üzere daimi temsilciler düzeyinde düzenlediği toplantının sonuç bildirgesi yayınlandı.

Bildiride, “Krizin çözümü için tüm silahlı çatışmaların derhal durdurulması ve barışçıl sürecin derhal barışçıl sürece döndürülmesi gerektiği” vurgulandı.

Birlik, Arap Ligi’nin Sudan’daki krizin sürdürülebilir bir şekilde ve halkının çıkarları doğrultusunda sona erdirilmesi için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu teyit eden açıklamada, çatışmalar sonrasında çıkan krizin çözümü için arabuluculuk teklifinde bulundu. Sudan’da ordu ve STK’lar arasında.

Ayrıca, Hartum’daki Arap ülkelerinin büyükelçilerine “tüm taraflarla temasa geçerek ülkede istikrarın yeniden sağlanmasına katkıda bulunmak için harekete geçme” çağrısı yapıldı.

Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin derin üzüntü duyduğunun kaydedildiği açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Sudan halkına başsağlığı dilendi.

Arap Birliği Konseyi’nden Sudan’daki gelişmeleri takip etmek için sürekli toplantılar yapması istendi.

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve birçok kentte 15 Nisan sabahı ordu ile HDK’lı paramiliter güçler arasında silahlı çatışma çıktı. Ordu ile HDK arasındaki “sözlü çatışma” son aylarda hararetli bir çatışmaya dönüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket