Dünya Meteoroloji Örgütü: Küresel ısınmada 1,5 derece eşiğini aşma olasılığı yarı yarıya

0

Uzmanlar, ortalama küresel sıcaklıkların geçici olarak sanayi öncesi seviyelerin bir buçuk derece üzerine çıkma olasılığının çok yüksek olduğunu tahmin ediyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) hazırladığı son iklim raporunda, yaşanan küresel ısınmanın geri dönülmez bir sınırın eşiğine geldiği bildirildi.

Uzmanlar, ortalama küresel sıcaklıkların geçici olarak sanayi öncesi seviyelerin bir buçuk derece üzerine çıkma olasılığının çok yüksek olduğunu tahmin ediyor. Buna göre gezegenimiz önümüzdeki beş yıl içinde %50 olasılıkla 1,5 santigrat dereceden fazla ısınabilir.

Uzmanlar bu artışın geçici olduğunu söylüyor ancak sıcaklıklardaki artış eğiliminin endişe verici olduğuna dikkat çekiyor. Bu eşiğe ulaşma olasılığı ve dolayısıyla iklimle ilgili felaketlerin çoğalma olasılığı zamanla artar.

Uluslararası kabul görmüş iklim bilimcilerin uzman görüşleri ve dünyanın en iyi tahmin sistemleri kullanılarak hazırlanan raporda, 2022-2026 yılları arasında %93 gibi çok yüksek bir olasılıkla rekor düzeyde en sıcak yılın yaşanacağı bildirildi. kayıt yılı 2016 idi.

“1,5 derece rastgele bir istatistik değil”

DSÖ Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, yüksek bilimsel uzmanlıkla hazırlanan bu çalışmanın, Paris Anlaşması’nın iklim değişikliğiyle ilgili belirlediği alt hedefi geçici olarak karşılama olasılığına yaklaştığını söyledi.

“1,5 derece rastgele bir istatistik değil” diyen Taalas, bu rakamın iklimin etkilerinin insanlara ve bir bütün olarak gezegene zararlı olmaya başladığı noktayı gösterdiğine dikkat çekti.

Neden 1,5 derece eşik kabul ediliyor?

Ortalama küresel sıcaklıkların 2021’de sanayileşme öncesine kıyasla yaklaşık 1,1 santigrat derece yükseleceği düşünülüyor. Sıcaklıklar 1,5 santigrat derecenin üzerine çıktıkça, iklimle ilgili felaketler insanlar ve doğa için giderek daha riskli hale geliyor.

Ancak 1,5 dereceden kaynaklanan iklime bağlı riskler, 2,0 dereceyi aşmanın yarattığı risklerden daha azdır. Bu nedenle Paris Anlaşması’nda iklim değişikliği konusunda 1,5 derece alt hedef olarak belirlenmişti.

Uzmanlar, küresel ısınmayı henüz tehlikeli seviyelerin altında tutmayı başaramamış olsak da, daha ucuz yenilenebilir enerji, çevreyi kirleten endüstrilere karşı önlemler ve diğer iklim taahhütleriyle en kötü iklim değişikliği senaryolarından kaçınmanın hala mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak Prof. Taalis, “Sera gazı salmaya devam ettiğimiz sürece sıcaklıklar yükselmeye devam edecek” uyarısında bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom