Elon Musk kendi yapay zeka sohbet yazılımını geliştireceğini açıkladı: TruthGPT

0

Yapay zekanın insanlık için tehlike oluşturduğu konusunda bir kez daha uyarıda bulunan dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan Elon Musk, TruthGPT adlı yapay zeka programıyla bunu dengelemeyi umduğunu söyledi.

Popüler sohbet yazılımı ChatGPT’nin liberal bir dünya görüşüne sahip olduğunu iddia eden Musk, Fox News sunucusu Tucker Carlson ile yaptığı röportajda yapay zeka sohbet robotunun adının “TruthGPT” olabileceğini söyledi.

Musk, AI programını “doğayı ve evreni anlamaya çalışan ve nihai gerçeği arayan bir AI” olarak tanımladı.

Musk, ChatGPT’nin “politik doğruluk için özel olarak eğitildiğinden” endişe duyuyor ve böyle bir yaklaşımın nihayetinde yapay zekayı daha radikal düşünmeye sevk edebileceğini söylüyor.

Röportajda yapay zeka düzenlemesine duyulan ihtiyacı vurgulayan Musk, bu tür yazılımları arabalardan veya balistik roketlerden “daha tehlikeli” olarak nitelendirerek, insanlığı yok etme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Musk’ın yeni şirketi X.AI Corp.

Son bilgilere göre Musk, X.AI Corp adlı yeni bir şirketi de bünyesine kattı. Nevada eyaleti internet sitesi, şirketin 9 Mart’ta kurulduğunu gösteriyor ve Musk’ı yönetici, uzun süredir danışman Jared Birchall’ı sekreter olarak listeliyor.

Bu şirketin Musk’ın yaratacağı yeni yapay zeka robotu için olduğu düşünülüyor.

Musk, ChatGPT’nin arkasındaki girişim olan OpenAI’nin ilk yatırımcılarından biriydi ve 2015 yılında kar amacı gütmeyen bir AI araştırma laboratuvarı olarak kurulduktan sonra yönetim kuruluna eş başkanlık yaptı.

Ancak Musk, San Francisco’daki girişimin Tesla’nın otomatik sürüş sistemlerini yaratma çabaları sırasında 2018’in başlarında yönetim kurulundan istifa ederek yalnızca birkaç yıldır oradaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom