Erdoğan, Almanya’da Başbakan Scholz ile görüştü: Gazze’de insani ateşkesi birlikte sağlayalım

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Olaf Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında Almanya’ya çağrıda bulunarak, “Gazze’de insani ateşkese hep birlikte ulaşalım” dedi.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze savaşıyla ilgili görüş ayrılıklarının yaşandığı bir dönemde Almanya’yı ziyaret etti.

Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüşmesinin ardından Başbakan Olaf Scholz ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında Almanya’ya çağrıda bulunarak, “Gazze’de insani ateşkesi hep birlikte kuralım” dedi. Erdoğan, “Almanya ve Türkiye ile birlikte insani ateşkes sağlayabilirsek, özellikle bölgeyi bu ateş çemberinden kurtarma fırsatına sahip olacağız” dedi. dedi.

Erdoğan, “Önceliğimiz ateşkesin sağlanması ve insani yardım akışının kesintisiz sağlanmasıdır.” dedi. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “13 bin Filistinli çocuk, kadın ve yaşlı öldürüldü. Gazze diye bir yer kalmadı. Her yer yıkıldı. Hastaneler vuruluyor. Çocuklar öldürülüyor. Bunlar Tevrat’ta yok. Onlar İnsan Hakları Bildirgesi’nde yer almıyor.” dedi.

Scholz: “İsrail’in meşru müdafaa hakkı sorgulanamaz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da İsrail’in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Hamas’ın 7 Ekim’deki ölümcül saldırısının ardından İsrail’in “meşru müdafaa hakkı”nın “sorgulanmaması” çağrısında bulunan Scholz, şunları söyledi: “İsrail’in meşru müdafaa hakkı sorgulanmamalı, mümkün kılınmalı. ”

Steinmeier’le görüşme

Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüşmesinde “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına son vermesi gerektiğini” vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsan hakları ihlallerine karşı tüm dünyanın tepkisinin önemli olduğunu” söyledi.

Hesap konuşmasında

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Bellevue Sarayı’nda bir araya gelen Erdoğan, ziyaret anısına hazırlanan şeref defterini imzaladı.

İki lider, kalıcı barış için tek çözümün iki devletli yapı olduğu konusunda anlaştıklarını belirterek, bölgeye insani yardımın en kısa sürede ulaştırılması için birlikte çalışma konusunda mutabakata vardı. Toplantıda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da hazır bulundu. .

Cumhurbaşkanı Erdoğan Scholz ile vereceği akşam yemeğinin ardından Türkiye’ye geçecek.

Çarşamba günü parlamentoda yaptığı konuşmada Scholz, “Erdoğan’la yapılacak görüşmelerde farklı bakış açılarının ele alınacağını, bu konuda netliğin olması ve pozisyonumuzu net bir şekilde ortaya koymamızın çok önemli olduğunu” söyledi.

görüş farklılıkları

İsrail-Hamas savaşı konusunda iki ülke arasında görüş ayrılıkları bulunuyor.

Erdoğan’ın İsrail’i savaş suçları işlemekle suçlamasının ardından Tel Aviv, Türkiye’deki diplomatlarını, Ankara da geçen ay İsrail büyükelçisini geri çağırdı.

İsrail’in “sadık müttefiki” Almanya, ateşkes çağrılarına karşı çıkıyor ve Gazze’deki sivillere yardım etmek için “insani duraklamaları” destekliyor.

Ancak Erdoğan, İsrail’i Gazze’yi tüm sakinleriyle birlikte yok etmeye niyetli bir “terörist devlet” olarak tanımladı; Hamas militanlarını topraklarını ve insanlarını korumaya çalışan “özgürlük savaşçıları” olarak nitelendirdi.

REKLAM

Hamas, İsrail, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom