Erdoğan’dan Ukrayna’nın NATO üyeliğine destek: Şüphesiz hak ediyorlar

0

Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilen yüz yüze ve heyet görüşmelerinin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile İstanbul’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ukrayna şüphesiz NATO üyeliğini hak ediyor” diyerek Kiev yönetimine destek verdi.

Ukrayna lideri Zelenskiy, “Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği kesin desteğe minnettarım” dedi.

Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilen yüz yüze ve heyet görüşmelerinin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ve süresi 17 Temmuz’da sona eren Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması gibi bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Görüşmenin ardından konuşan Erdoğan, yaşananlara rağmen Türkiye ile Ukrayna arasındaki dostluğun pekiştiğini belirterek, “Ukrayna halkı, 500. gününü ayağa kaldıracağımız savaşta ülkesinin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunmaktadır. Çatışma tehlikesi kendini göstermeye başladığı andan itibaren savaşı önlemek için her türlü çaba gösterilmelidir.” konuşuyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın egemenliğini desteklediklerini ve savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakerelerle sona erdirilmesi için en büyük çabayı sarf eden ülke olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Geçen yıl Mart ayında İstanbul’da iki ülkenin müzakere heyetleri arasında son derece önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmıştık. Geçen yıl Temmuz ayında Türkiye ile arabuluculuk çalışmalarımız sonucunda İstanbul’da imzalanan imzalarla Karadeniz Tahıl Girişimi’ni başlatmıştık. Yılda yaklaşık 33 milyon ton tahılı dünyaya açık bir nefes borusu gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştıran ve 17 Temmuz’da sona erecek olan girişimin süresinin yeniden uzatılmasını temenni ediyorum. ilgililer bu amaçla küresel bir sorumluluk duygusuyla hareket etmektedirler.Ukrayna’nın NATO üyeliğini hak ettiğine şüphe yoktur.Her zaman ısrar ettiğim bir noktayı bu vesileyle huzurlarınızda bir kez daha tekrarlamak isterim. Doğru bir adam huzurunu kaybetmez. Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen bir an önce barış arayışına geri dönülmesi en içten arzumuzdur” dedi.

Ukrayna’nın yeniden kurulması için her türlü desteği vereceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna’da lider konumda olan müteahhit firmalarımız, ülkenin yeniden inşasında Ukraynalı dostlarına da yardımcı olacaklardır. Ukrayna’nın geleceğine güvenle bakmamızın en önemli sebebi, ülkenin Kırım Tatar Türklerinden kurtuluşudur.” özerk statüleri. Bu vesileyle hayatını kaybeden tüm Ukraynalılar için başsağlığı diliyorum” dedi.

“Putin Türkiye’ye gelecek”

Esir mübadelesiyle ilgili olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’den duyduklarını ve Rus tarafıyla da görüşme halinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Putin Bey ile konuyu görüştüm ve Sayın Putin de önümüzdeki ay Türkiye’yi ziyaret edecek. … Yüz yüze tekrar görüşme fırsatımız olacak… olacak.” dedi.

Esir mübadelesi ve Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden Rusya’ya gidenlerin Türkiye üzerinden Ukrayna’ya iade edilip edilemeyeceği sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir muhabirin şöyle yanıt verdi:

“Cumhurbaşkanını (Zelenskiy) özellikle esir mübadelesi konusunda Ukrayna tarafından dinledik. Rus tarafıyla da görüşüyoruz. Onlarla da görüşüyoruz. Konuyu Putin ile görüştüm, Sayın Putin de görüşecek.” önümüzdeki ay Türkiye’yi ziyaret edin, görüşme fırsatımız olacak ama bu arada telefon görüşmelerimiz olursa bu konuyu Sayın Putin ile tekrar görüşürüz, esir değişimi, bu takaslar gündemimizin öncelikli konuları arasında. Bu konuyu da bu akşam Cumhurbaşkanımızla görüştük. Biz onun takipçisiyiz. Bunun takipçisi olacağız ve en kısa sürede sonuç almayı umuyoruz.”

“Ukrayna limanlarındaki gemilerin durumunu da konuştuk”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir başka muhabirin, süresi 17 Temmuz’da sona eren Buğday Koridoru Anlaşması’nın uzatılması için bir takvim belirlenip belirlenmediği ve ikili arasında önümüzdeki günlerde Türkiye’den ayrılarak arabuluculuk görüşmelerinin yapılıp yapılmadığı sorusuna yanıt verdi. ay:

“İstanbul merkezli tahıl koridorunun bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. 17 Temmuz’dan sonrasını daha ne kadar uzatabiliriz diye değerlendiriyoruz. Bunun 2 ayda bir değil en az 3 ayda bir olmasını temenni ediyoruz. Bu şekilde çaba sarf edeceğiz ve süreyi en az 2 yıla çıkarmak için çaba göstereceğiz.Akşam Cumhurbaşkanı ile de bu konuyu görüştük.Umarım bu hem telefon diplomasimizde hem de yüzümüzde gündemimizde olur. önümüzdeki ay Putin ile yüz yüze görüşme.Bu en önemli konulardan biri.Çünkü Afrika’daki fakir ülkeler hep buraya bakıyor, bunu bekliyor.Cumhurbaşkanı ile de 12 Ukrayna limanındaki gemilerin durumunu konuştuk.I İnşallah bu gemilerin çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.” Bunlar Türk gemileri, buradaki iş adamlarımız rahatlar. Bu tahıl koridorundaki süreci uzatmak için ortak çalışmalarımızla sonuç almayı umuyorum.”

Zelensky: Türkiye’nin desteğine minnettarım

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederek, “Ülkemiz ve halklarımız için barış isteyenlere teşekkür etmek için buradayım.” dedi.

Karadeniz’in kesinlikle bir savaş, kriz veya donmuş kriz alanı değil, bir güvenlik ve işbirliği alanı olması gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, “Türkiye’nin, Karadeniz’in toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği kesin desteğe minnettarım. “Ukrayna”. ifadesini kullandı.

Öte yandan Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’daki durumu da ele aldığını söyleyen Zelenskiy, “Karadeniz tahıl girişimine ve Ukrayna’dan tahıl girişimine verdiğiniz destek için minnettarım” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin Ukrayna’nın barış planına verdiği destekten dolayı da minnettar olduklarını ve bu barış planının uygulanması için çalıştıklarını kaydeden Zelenskiy, “Türkiye bu barış planı çerçevesinde liderlik pozisyonu almaya hazır” dedi. dedi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesini de ele aldığını söyleyen Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’nın NATO üyeliğini hak ettiğini söylemesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Zelenskiy, tüm dünyanın tahıl koridorunun çalışmasını istediğini söyledi.

Savaştan sonra Türkiye’ye sığınan Ukraynalı ailelere gösterilen misafirperverlikten dolayı Türk halkına teşekkür eden Zelenskiy, “Buradaki insanlarımız bu sıkıntılı günlerde Türkiye’nin ve Türk kalbinin desteğini hissediyor.” dedi.

Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasına da değinen Zelenskiy, “Bütün dünya tahıl koridorunun çalışmasını istiyor ve bu çok önemli bir konu” dedi. ifadesini kullandı.

Zelenskiy, Rusya’nın gemileri ablukaya aldığını ve bu nedenle sürecin karmaşık olduğunu söyledi. değerlendirmesini yaptı.

“Halklarımız daha fazlasını yapabilir ve hayat kurtarabilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la en son Lviv’de görüştüklerini hatırlatan Zelenskiy, “Savaş zamanında ve özellikle bu zor dönemde Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan) bize ve bana destek olmak için Ukrayna’ya geldi.” dedi.

Zelenskiy, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birçok projeyi görüştüklerini belirterek, “Ukrayna ve Türkiye bu projeleri birlikte yürütebilir. Bu tür işbirlikleri hem savunma sanayi işbirliğini hem de teknolojik gelişmeyi, İHA üretimini ve diğer stratejik alanları kapsıyor” dedi. . o ifadeleri kullandı

Ukraynalı tutukluların serbest bırakılmasına yardım ettiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettar olduğunu kaydeden Zelenskiy, “Eminim halklarımız daha fazlasını yapabilir ve hayat kurtarabilir.” dedi.

“Kırım Tatarlarını geri almak için çok çalışıyoruz”

Esir alınan Kırım Tatarlarının serbest bırakılması ve Ukraynalı çocukların Türkiye üzerinden Rusya’ya iade edilmesi için çalışma yapıp yapmadıkları sorusuna Zelenskiy, şöyle konuştu:

“Kırım Tatarları, siyasi tutsaklar, sınır dışı edilerek Rusya’ya götürülen diğer tutsaklarımız ve çocuklarımız. İnanın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temaslarımızda, hatta seçimlerde bile bu konulara hep önem verdik ve güncel tuttuk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisi için önce halkın geldiğini vurgulayan Zelenskiy, “Köleleştirilmiş Kırım Tatarları başta olmak üzere halkımızı geri almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Henüz bir sonuç alamadığımız için daha fazla detay veremiyorum. bu konu hakkında.” dedi.

Hükümlü Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Neriman Celal’i bizzat tanıdığını ve kendisine çok saygı duyduğunu belirten Zelenskiy, “Pek çok siyasi tutsağımız gibi birçok siyasi tutsağımızın da serbest bırakılacağından eminim. Cumhurbaşkanına (Erdoğan ) bu konuda verdiği sarsılmaz destekten dolayı a) Minnettarım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom