Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro üç ay sonra ABD’den ülkesine döndü

0

Seçimleri kaybedip sonuçları tanımadan ABD’ye giden eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, üç ay sonra ülkesine döndü.

Eski Devlet Başkanı Bolsonaro hakkında, 8 Ocak’ta destekçilerini kamu binalarını basmaya teşvik edip etmediğine dair soruşturma açılması planlanıyor.

Bolsonaro’yu dönüşünde kaç taraftarın selamlayacağı ve bir patlama olup olmayacağı tahmin edildi. Bunun üzerine polis geniş güvenlik önlemi aldı ve eski cumhurbaşkanının havalimanındaki arka kapıdan çıkarılması planlandı.

Ancak yerel basında çıkan haberlere göre, başkent Brezilya’ya uçakla inen Bolsonaro’yu karşılamaya gelenlerin sayısı polis sayısından azdı.

Bolsonaro, cumhurbaşkanlığını 30 Aralık’ta az farkla kaybettiği Luis Inacio Lula da Silva’ya devretmeden iki gün önce askeri bir uçakla ülkeyi terk etmişti.

Bolsonaro taraftarları, Lula’nın seçimi kazandığını kabul etmedi ve askerler, ordunun müdahale edeceğini umarak kışlanın dışında kamp kurdu.

Ancak Bolsonaro, ülkenin ordusu ve diğer kurumlarının yeniden konuşlandırmayı destekleyeceğini açıklamasının ardından ülkeden kaçana kadar kamuoyuna neredeyse hiç çıkmadı.

Taraftarları, devir teslim töreninin ardından kamu binalarına baskın düzenledi. Olaylarda 1500’den fazla kişi tutuklandı.

Bolsonaro’nun seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamaları ve “Beni ancak Tanrı ya da ölüm kovar” sözleri yandaşlarını kışkırtmış olabilir.

Bolsonaro’nun, Suudi Arabistan’ın 2019’da bağışladığı milyonlarca dolarlık mücevheri eşiyle birlikte ithal edip depolamak isteyip istemediği de araştırılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom