Fransa’daki tarih öncesi gizemli taşlar yapı market mağazası için yıkıldı

0

Yapı mağazaları zinciri, ‘Mr. Arazisi için geçen yıl belediyeden yapı ruhsatı alan Bricolage’, yeni bir dükkan inşaatına başladı.

Tarih öncesi insanlar tarafından dikildiği sanılan 7 bin yıllık 40 kadar dikilitaşın bir ev tadilatı mağazası için kaldırılması, Fransa’daki tarihçileri kızdırdı.

Fransa’nın kuzeybatısındaki ünlü arkeoloji sahasının yakınında bir ev tadilatı dükkânının yolunu açmak için yıkılan Carnac köyünden çıkan taşların yüksekliği 50-100 santimetreydi.

Avrupa’nın en büyük ve en gizemli tarihöncesi alanlarından birinde çalışan arkeolog Christian Obeltz, “arazinin temizlendiğini ve sitenin yok edildiğini” duyurdu.

taşlar kayboldu

“Menhir” adı verilen 39 dikilitaş da ortadan kayboldu.

2010 yılında yakındaki taşların karbon tarihlemesine dayanarak, taşların yaklaşık 7.000 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Geçen yıl yerel belediye başkanının ofisinden arazi için planlama izni alan yapı market zinciri ‘Mr Bricolage’, şu anda burada yeni bir dükkan inşa ediyor.

Belediye Başkanı Olivier Lepick, AFP’ye “her şeyin yasalara uygun olarak yapıldığını” söyledi ve inşaat süreci başlamadan önce yapılan kontrollerde bulunan nesnelerin “düşük arkeolojik değere” sahip olduğunu ileri sürdü.

Lepick, arazinin koruma alanı içinde olmadığını ve ticari amaçlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Carnac bölgesi, rüzgarlı Brittany bölgesindeki Atlantik kıyısındaki geniş taş megalit tarlalarıyla ünlüdür.

Yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı bölgedeki taşlar için çeşitli hipotezler ileri sürüldü. En güvenilir teori, taşların kendi zamanlarında kutsal sayıldığı ve cenaze töreni işlevi gördüğü idi.

Kültürel koruma ajansına göre önemsiz bir olay

Kültürel anıtları koruyan yasanın yoğunlaştırılmasına gerek kalmamasını sağlamakla yükümlü olan Brittany Kültür İşleri Bölge Ofisi aşağıdaki ifadelerle:

“Kalıntıların belirsiz ve her halükarda önemsiz niteliği göz önüne alındığında, kontrollerin ortaya koyduğu gibi arkeolojik değere sahip bir alana herhangi bir hasar bulunmadı”.

Ancak yerel arkeolog Obeltz, yerel yetkililerin yeterli araştırma yapmadığını öne sürerek, “Taşların menhir olup olmadığını anlamak için herhangi bir arkeolojik kazı yapılmadı” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom