Fransız Lafarge şirketine yönelik soruşturmada dosyanın ‘terörün finansmanı’ bölümü kapatıldı

0

Suriye’deki faaliyetlerini sürdürmek için IŞİD’in de aralarında bulunduğu bazı örgütlere milyonlarca avro ödemekle suçlanan Fransız çimento şirketi Lafarge hakkındaki soruşturmanın “terörün finansmanı” bölümü kapatıldı.

Fransa’da Suriye’deki Lafarge çimento fabrikasının faaliyetlerine ilişkin soruşturmayı yürüten soruşturma hakimleri, dosyanın terörün finansmanına ilişkin bölümünü kapattı.

AFP’nin olaya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, kapatılan bölümde terörün finansmanı ve yabancı ülkelerle ekonomik ve mali ilişkileri sınırlayan uluslararası tedbirlere uyulmaması suçları yer aldı.

Takip eden süreçte, soruşturma hakimlerinin olası bir duruşmaya ilişkin nihai kararı verilmeden önce, tarafların mütalaalarını bildirmeleri ve Ulusal Terörle Mücadele Savcılığı’nın taleplerini üç ay içinde dinlemesi gerekiyor.

Lafarge hakkındaki ceza soruşturmasının bir parçası olan, insanlığa karşı suçlara iştirak ve başkalarının hayatını tehlikeye atma iddiaları soruşturma altında.

Çimento şirketi Lafarge, Suriye’deki yan kuruluşu LCS aracılığıyla, 2013 ve 2014’te Suriye’nin Jalabiyah kentinde bir çimento fabrikasını işletmek için IŞİD dahil cihatçı gruplara ve aracılara milyonlarca avro ödemekle suçlanıyor.

Şirketin 2012 yılında yabancı uyruklu çalışanlarını tahliye etmesine rağmen 2014 yılına kadar Suriye uyruklu çalışanlarını sahada tuttuğu söyleniyor.

Fransa’da 2017’de yapılan bir ceza soruşturmasında Lafarge, öncelikle insanlığa karşı suçlara katılmak, terörü finanse etmek ve başkalarını tehlikeye atmakla suçlanıyor.

Ekim ayında şirket, ABD adalet sistemine uygun olarak 2013 ve 2014’te IŞİD ile işbirliği yapmak ve 778 milyon dolar para cezası ödemek için “düşünülemez bir seçim” yapmaktan suçunu kabul etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom