Hamas saldırısında ölen İsraillilerin aileleri UCM’ye savaş suçu şikayetinde bulundu

0

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2021 yılında Filistin topraklarında işlenen olası savaş suçları nedeniyle Hamas ve diğer Filistinli silahlı grupların yanı sıra İsrail hakkında da soruşturma başlattı.

REKLAM

Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında hayatını kaybeden dokuz İsraillinin aileleri, savaş suçları şüphesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) şikayette bulundu.

Avukat Francois Zimeray, aileler adına yaptığı açıklamada, mağdurların yakınlarının da Hamas’ın soykırım suçundan yargılanmasını ve Hamas liderleri hakkında tutuklama emri çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Zimeray, “Şikayet mağdurları ilgilendiriyor, tamamı sivilleri ilgilendiriyor” diyen Zimeray, çoğunun elektronik müzik festivaline katılanlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Avukat Zimeray, “Şikayette, Hamaslı teröristlerin işledikleri, belgeledikleri ve geniş çapta yayınladıkları suçları inkar etmedikleri, dolayısıyla gerçeklerin tartışılamayacağı belirtiliyor.” dedi.

Bir Fransız radyo istasyonuna konuşan Zimeray, genel olarak olayları aşırı terimlerle anlatmaktan kaçındığını, ancak kendisinin ve hukuk ekibinin “soykırım” suçlamasının “yasalara göre geçerli” olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Herhangi bir kişi veya grup Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne dava açabilir ancak soruşturmayı yürütmek savcının sorumluluğundadır.

ICC savcıları talebi inceleyecek

Başsavcı Karim Khan’ın ofisi AFP’ye “Savcılık bu tür iletişimler hakkında yorum yapmıyor” dedi ancak şunları ekledi: “Başvurucu bu gerçeği kamuya açıkladığı için bir iletişimin varlığını doğrulayabiliriz.”

Açıklamada, savcıların, iddia edilen suçların mahkemenin yetki alanına girip girmediğini ve Filistin’deki duruma ilişkin mevcut soruşturmayla bağlantılı olup olmadığını görmek için bilgileri inceleyeceği belirtildi.

2002 yılında kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere en ciddi suçları soruşturmak üzere kurulmuş bağımsız bir mahkemedir.

Mahkeme, 2021 yılında Filistin topraklarında işlenen olası savaş suçları nedeniyle Hamas ve diğer Filistinli silahlı grupların yanı sıra İsrail hakkında da soruşturma başlattı.

Başsavcı Khan daha önce, devam eden çatışmada şüpheli savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yetkisine gireceğini söylemişti.

Ancak ICC ekipleri, soruşturma yapmak için Gazze’ye veya ICC üyesi olmayan İsrail’e giremedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket