Harvard araştırması: “Mavi yakalıların spermleri patronlarından yüzde 50 daha fazla”

0

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, fiziksel aktivite yapan erkeklerin ofis işleri yapanlara göre daha yüksek sperm sayısına ve testosterona sahip olduğunu buldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Harvard’da yapılan bir araştırma, “mavi yakalı” erkeklerin beyaz yakalı patronlarından çok daha sağlıklı spermlere sahip olabileceğini ortaya koydu.

Düzenli olarak ağır cisimler kaldıran veya taşıyanların, masa başında çalışanlara göre yaklaşık %50 daha fazla sperm sayısına sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmalar, testosteron seviyelerinin de daha yüksek seviyelere çıktığını gösterdi.

2005 ile 2019 yılları arasında bir doğurganlık merkezinde tedavi görmek isteyen 377 erkekten alınan 950 semen örneğinin analiz edildiği çalışma, çalışma sırasındaki fiziksel aktivitenin erkeklerin üreme potansiyelinde önemli bir iyileşme ile ilişkili olabileceğini gösterdi.

Ortalama yaşları 36 olan ve çoğunluğu beyaz olan erkekler, ağır nesneleri ne sıklıkta kaldırıp taşıdıkları, tipik vardiya düzenleri ve işteki fiziksel efor düzeyleri hakkında bir anket doldurdular. Ayrıca semen ve kan örnekleri de analiz edildi.

İş yerinde sık sık ağır nesneler kaldırdığını veya taşıdığını bildiren katılımcıların %12’si, çalışma sırasında hiç ağır nesneler kaldırmadığını veya taşımadığını bildirenlere göre %46 daha yüksek sperm sayısına ve %44 daha yüksek toplam sperm sayısına sahipti.

İlginç bir şekilde, işte daha fazla fiziksel aktivite bildiren erkeklerin kadınlık hormonu (östrojen) ve erkeklik hormonu (testosteron) seviyeleri daha yüksekti.

Araştırmanın baş yazarlarından biri olan Brigham and Women’s Hospital’da üreme epidemiyoloğu olan Lidia Minguez-Alarcon, “‘erkek’ ve ‘dişi’ hormonlarının her iki cinsiyette de bulunduğunu, ancak farklı miktarlarda bulunduğunu” söyledi ve bunların olduğunu varsayıyor. fazla testosteronu östrojene dönüştürerek vücutta denge sağlar.

Sperm hacmi, hareketliliği ve testosteron seviyeleri erkek doğurganlığında anahtar faktörlerdir. Sperm sayılarının son elli yılda neredeyse yarı yarıya düştüğü düşünülüyor ve bilim adamları bundan çevresel, beslenme ve yaşam tarzı faktörlerinin bir karışımının sorumlu olduğundan şüpheleniyorlar.

Human Reproduction’da yayınlanan çalışmada Minguez-Alarcon, “Bu yeni bulgular, çalışma sırasındaki fiziksel aktivitenin erkek üreme potansiyelinde önemli bir gelişme ile de ilişkili olabileceğini gösteriyor” dedi ve bu faktörlere çok az dikkat ettiğini söyledi.

Arama sınırları

Çalışma yazarları, katılımcılar doğurganlık tedavisi gören çiftlerden erkekler olduğundan, bulguların genel nüfus için geçerli olmayabileceğini belirtmektedir.

Daha az sağlıklı erkeklerin fiziksel olarak güç gerektiren işlerde aktif olarak yer almamaları ve bu nedenle çalışmanın dışında tutulmaları da mümkündür.

Bununla birlikte, önceki araştırmalar, fiziksel olarak aktif erkeklerin hareketsiz yaşam tarzına sahip olanlardan daha sağlıklı spermlere sahip olduğunu göstermiştir.

Bunun nedeni, egzersizin hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olması ve sperm üretimi için daha uygun koşullar yaratmasıdır.

Tanınmış bir üreme epidemiyoloğu ve Mount Sinai Icahn Tıp Okulu’nda profesör olan Shanna Swan, Euronews Next’e “Doktorunuz kalbinize iyi bakmanız için yapmanızı söylediği her şey doğurganlığınıza da yardımcı olacaktır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket