Hindistan’da kavurucu sıcaklar nedeniyle 46 kişi öldü

0

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Uttar Pradesh’in Ballia bölgesinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde 42.2 santigrat dereceye yükseldiğini söyledi.

Doktorlar, Uttar Pradesh’te 34 ve Bihar’da 12 olmak üzere son 2 günde 46 kişinin hayatını kaybettiği sıcak nedeniyle 60 yaşın üzerindekilerin dışarı çıkmamasını söyledi.

Uttar Pradesh’te hayatını kaybedenlerin 60 yaşın üzerinde olduğu ve sıcakların mevcut hastalıklarını artırmış olabileceği öne sürüldü.


Bihar’da sıcak hava dalgası 12 kişiyi öldürdü

Devlet yetkilileri, Hindistan’da etkili olan sıcak hava dalgasının doğudaki Bihar eyaletinde 24 bölgeyi vurduğunu duyurdu. Yetkililer, sıcak hava dalgasından 24 saat içinde 2’si polis olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bihar’da sıcaklık 45 dereceye ulaşırken meteoroloji yetkilileri sıcaklara karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının genel olarak ılık geçtiği Hindistan’da son yıllarda sıcaklıkların çok daha şiddetli etkileri gözlemleniyor.

Sıcak hava dalgaları genellikle milyonlarca insanı etkileyen su kıtlığına neden olur.

Batıdaki Maharashtra eyaletine bağlı Navi Mumbai şehrinde nisan ayında bir törene katılan 13 kişi güneş çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Öte yandan, aralarında Hindistan, Bangladeş, Tayland, Filipinler, Vietnam ve Laos’un da bulunduğu bölge ülkelerinde de rekor sıcaklıklar kaydediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket