İki farklı eyleme sahne olan Londra’da 126 kişi gözaltına alındı

0

Londra Metropolitan Polis Departmanı Müdür Yardımcısı Matt Twist, yaptığı yazılı açıklamada, Londra’da toplulukların iki farklı nedenden dolayı bir araya geldiğini belirterek, “Sağcı grupların polise karşı uyguladığı aşırı şiddet olağandışı ve son derece endişe verici” dedi. dedi.

Aşırı sağcı grubun askeri anıtları koruma bahanesiyle sabah saatlerinde sokaklara döküldüğünü kaydeden Twist, “Bazıları zaten sarhoştu, saldırgandı ve kavga etme fırsatı arıyordu.” değerlendirmesini yaptı.

Twist, Birinci Dünya Savaşı sırasında Müttefikler ile Almanya arasında imzalanan ateşkesin yıl dönümü nedeniyle törenlerin yapıldığı Kenotaph anıtı çevresinde aşırı sağcılarla polis arasında gerginlikler yaşandığını, sağcı grubun polise, “Sen Artık İngiliz değiliz.” dedi.

Çoğunluğu futbol holiganlarından oluşan grubun, yürüyüşte Filistin’e destek amaçlı konuşma yapmasını engellemeye çalışan polislere gün boyunca hakaret ve tehditler savurduğunu belirten Twist, şöyle konuştu: “Bu gruplardaki çoğu kişi, durdurularak aranarak tabanca, cop, muşta gibi silahlarla A sınıfı uyuşturucu maddeler (kokain, eroin, ecstasy vb.) ele geçirildi.” açıklamasını yaptı.

Twist, Anıt Mezarı çevresinde polis ile sağcılar arasında çıkan gerginlikte 9 polis memurunun yaralandığını, iki polis memurunun ise dirsek kırığı ve kalça çıkığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

[Fotoğraf: AA]


Filistin yürüyüşünde hiçbir şiddet eylemi görülmedi

Twist, Filistin dayanışma yürüyüşünün sağcı eylemlerde olduğu gibi fiziksel şiddet eylemlerine yer vermediğini kaydetti.

Twist, yürüyüşün sonunda yalnızca ana gruptan ayrılan küçük grupların provokatif olaylara neden olduğunu, yaklaşık 150 kişilik bir grubun havai fişek patlattığını söyledi.

Polisin nefret suçu sayılabilecek olayları ve yasaklı örgütlere destek olaylarını araştırdığını belirten Twist, şunları ekledi: “Anma etkinlikleri öncesinde Londra’nın merkezinde karışıklıklara müdahale etmek ve önemli yerlerin korunmasını sağlamak için hala çok sayıda polis görev başında. yarın (Pazar). Şu ana kadar.” Gözaltına alınan 126 kişi için çok sayıda kişi çalışmaya devam ediyor.” açıklamasını yaptı.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


Filistin’de yürüyüşe katılan vatandaşlara sözlü ve fiziki saldırıda bulundular.

Londra’da 5 haftadır devam eden Filistin dayanışma yürüyüşleri kapsamında Filistin yanlısı protestocular Hyde Park’tan Londra’daki ABD büyükelçiliği önüne yürüdü.

Ancak İçişleri Bakanı Suella Braverman bu yürüyüşleri “nefret yürüyüşleri” olarak nitelendirdi ve aşırı sağcı grupları harekete geçiren Mütareke Günü’nde bu yürüyüşün engellenmesini istedi.

İngiliz Savunma Birliği gibi aşırı sağcı ve Müslüman karşıtı gruplar ve çeşitli bölgelerdeki futbol holiganları, Londra’daki askeri anıtları koruyacaklarını duyurdu.

Gün boyu yaşanan olaylarda, ilk olarak polisle çatışan aşırı sağcı gruplara mensup 82 kişi, Filistin dayanışma yürüyüşünün güzergahına ulaşmaya çalışırken tutuklandı.

Yürüyüşün bitiminden sonra ayrılan vatandaşlara sözlü ve fiziki saldırıda bulunan polis ile sağcılar arasında da Trafalgar Meydanı’nda gerginlik yaşandı.

Burada Filistin bayrağını yakmaya çalışan aşırı sağcı bir protestocuya polis müdahale etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket