Kenya’da cennete gitme hayaliyle açlıktan ölen tarikat müritlerinin sayısı 47’ye çıktı

0

Kenya’da açlıktan ölürlerse cennet vadedilen Hıristiyan bir mezhebe mensup olduklarına inanılan 47 kişinin cesedi bulundu.

Polis, Cuma gününden bu yana kıyı kenti Malindi yakınlarındaki Shakahola ormanında kazı yapıyor.

Polis sözcüsü Charles Kamau, yetkililerin kazı çalışmalarını sürdürdüğünü ve şimdiye kadar 47 kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.

Bir vatandaşın ‘şüpheli faaliyet’ olduğunu ihbar etmesi üzerine Kilifi ilçesindeki Good News International Kilisesi’ne baskın düzenleyen polis, bu operasyonda ‘cennete gitmek’ adına ‘ölüm orucundaki’ 15 kişiyi kurtardı.

Açlıktan adeta bir deri bir kemik kalan bu kişilerden 4’ü hastanede yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Polis bu kilisenin papazı Paul Mackenzie’yi tutuklamıştı. Reuters’e göre, yerel basında Paul Mackenzie’nin gözaltındayken yemek yemeyi veya su içmeyi reddettiği aktarıldı.

Bu arada İçişleri Bakanı Kithure Kindiki, arama operasyonlarının yürütüldüğü ormandaki 800 dönümlük arazinin kordon altına alındığını ve “olay yeri” ilan edildiğini söyledi.

Kindiki, ancak masum insanları ölüme götürenlerin en ağır şekilde cezalandırılması ve dini mekanların güvenliğine ilişkin daha katı düzenlemeler getirilmesi halinde kamuoyu vicdanının kalkacağı görüşünü dile getirdi.

Polis raporlarına göre, son yıllarda Kenya’da şiddet ve suç faaliyetlerinde bulunan tarikatların sayısında önemli bir artış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom