Kudüs’te 2001’deki intihar saldırısından beri komada olan İsrailli kadın hayatını kaybetti

0

2001 yılında Hamas’ın Filistinli bir üyesinin düzenlediği saldırıda aralarında ABD ve İsrail vatandaşlığına sahip Chana Nachenberg’in de bulunduğu 130 kişi yaralanmış, yedisi çocuk ve biri hamile 15 kişi hayatını kaybetmişti.

2001 yılında bir pizzacıya düzenlenen intihar saldırısında yaralanan ve 22 yıldır komada olan Chana Nachenberg isimli kadının hayatını kaybettiği açıklandı.

Hamas’ın Filistinli bir üyesinin saldırısında aralarında Amerikan ve İsrail vatandaşlığına sahip Nachenberg’in de bulunduğu 130 kişi yaralandı, yedisi çocuk ve bir hamile kadın olmak üzere 15 kişi öldü.

İntihar bombacısının İzzeddin Şuheyl el Masri olduğu ve patlamadan önce onunla birlikte restorana gelip oradan ayrılan Ahlam Tamimi’nin 2003 yılında İsrail’de yakalanarak 16 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldığı belirlendi.

Ancak Tamimi, Gazze’de Hamas militanları tarafından beş yıldan fazla bir süredir esir tutulan bir İsrail askerinin serbest bırakılması için yapılan takas anlaşmasının bir parçası olarak 2011 yılında serbest bırakıldı.

ABD tarafından gerekli

ABD’nin Ürdün’den iadesi talep ettiği Tamimi, intihar saldırısında yer aldığı için “gurur duyduğunu” söyledi. Amerika’nın talebi şu ana kadar Ürdün tarafından reddedildi.

2001 ve 2002 yılları arasında Hamas, İsrail’de bir dizi intihar saldırısı gerçekleştirdi. Tel Aviv ve Netenya’daki saldırıların yanı sıra Kudüs’te bir pizzacıya düzenlenen saldırılarda 50’den fazla İsrailli öldürüldü.

İsrail bu saldırılara karşı 2002 yılında Hamas’ın askeri lideri Şeyh Salah Şehada’yı Gazze’deki evinde 1 tonluk uzaktan kumandalı bombayla öldürdü.

Ardından İsrail ordusu, Filistin lideri Yaser Arafat’ın Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki yerleşkesini kuşatmaya başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom