Mars görevine özel astronot kıyafeti

0

İnsanoğlunun Mars’a yolculuğu yakın geleceğin en büyük hedeflerinden biri. Rhode Island Tasarım Okulu öğrencileri kızıl gezegene yolculukta tercih edilebilecek kıyafetler üzerine çalışmalar yürütüyor. Tasarımları Hawaide bulunan Mars simülasyonu HI-SEAS’da deneniyor.

REKLAM

Hawaii Uzay Keşif Analog Simülasyonu ekip lideri Andrzej Stewart denemelerin Ağustos ayına kadar süreceğini belirtti ve; “Bu kıyafeti HI-SEAS için deniyoruz. Burası bir Mars simülasyonu. Astronotların görevlerini gerçekleştirirken hangi kıyafetin daha faydalı olacağını araştırıyoruz. Bu kıyafetin ayrıştırma konusunda oldukça iyi olduğunu söylemeliyim. Yani burada izole durumun verdiği bir psikolojik durum hakim. Simülasyonlarda bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

Uzay kıyafetleri genelde sıfır yer çekimine göre tasarlanıyorlar. Bu yüzden dünya yüzeyinde giyilemeyecek kadar ağır bir yapıya sahipler. Bu sorunun yanı sıra bir uzay kıyafetinin maliyeti de oldukça yüksek..

Simülasyonda görev alan kıyafet tasarımcısı Michael Lye, “NASA’da görevli kişiler bile bazen gerçek bir uzay kıyafetini görme şansına sahip olamazlar. Bir tanesi için milyon Dolarlar harcanıyor. Şimdi satın alınabilecek makul fiyatlı tasarımlar üzerine çalışıyoruz. Bu uzay kıyafeti ekipmanıyla beraber 10 bin Dolar’a mal ediliyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket