Meksikalı uyuşturucu baronu El Chapo’nun eşi Emma Coronel Aispuro serbest bırakıldı

0

Meksikalı uyuşturucu baronu El Chapo’nun 34 yaşındaki eşi Emma Coronel Aispuro, üç yıllık hapis cezasını tamamladıktan sonra serbest bırakıldı.

Meksikalı El Chapo (cüce) lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın eşi Emma Coronel Aispuro, ABD’de üç yıllık hapis cezasını tamamladıktan sonra serbest bırakıldı. 

REKLAM

Aispuro, tahliye olmadan önce Teksas’taki hapishaneden Kaliforniya’daki bir rehabilitasyon merkezine nakledildi. 34 yaşındaki Aispuro, dört yıllık denetimli serbestlik cezasını çekecek.

2021’de federal savcılarla yaptığı savunma anlaşmasının bir parçası olarak üç federal suçu kabul eden Aispuro, eşi Guzman’ın “milyarlarca dolarlık suç imparatorluğunu yönetmesine yardımcı olduğu” için üç yıllık ceza almıştı. 

Coronel Aispuro, kara para aklama ve yabancı bir uyuşturucu kaçakçısıyla işlem yapmak gibi suçlamaları kabul ettikten sonra mahkum edildiğinde “her türlü zarar için pişman olduğunu” dile getirdi.

Savcılara göre Aispuro, eşinin 2015 yılında Meksika’da bir hapishanenin altına kazılan tünelden kaçış planlamasına yardımcı oldu ve ona gıda maddesi süsü verilmiş bir GPS saati gönderdi. Bu da tüneli kazanların yerini tespit etmelerine ve ona ulaşmalarına yardımcı oldu. 

Sinaloa kartelinin lideri El Chapo, kaçışından bir yıl sonra yakalandı. 

El Chapo, New York’ta yüksek güvenlikli bir duruşmanın ardından Temmuz 2019’da, yirmi yılı aşkın bir süre boyunca cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlardan ömür boyu hapis cezası aldı. 

Hakkındaki davanın adil olmadığını savunan El Chapo, Colorado’da yüksek güvenlikli bir hapishanede kalıyor. 

Joaquin Guzman, 2016’da tutuklanıp 2017’de ABD’ye iade edilene kadar dünyanın en güçlü uyuşturucu kaçakçısı olarak kabul ediliyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket