Moderna: Güncellenmiş Covid-19 aşısı BA.2.86 varyantına karşı etkili

0

Firmadan yapılan açıklamada, yeni bulguların düzenleyici kurumlarla paylaşıldığı ve akademik değerlendirme için bilimsel yayına sunulduğu bildirildi.

İlaç ve biyoteknoloji firması Moderna, yüksek mutasyona uğramış BA.2.86 alt değişkenine karşı güncellediği Covid-19 aşısının etkili olabileceğini duyurdu.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli firma, güncellediği aşının son dönemde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Amerikan Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından takibe alınan BA.2.86 mutasyonunu etkisizleştiren antikorları 8,7 kat arttırdığını açıkladı.

Güncellenmiş aşı ne zaman hazır olacak?

Firmadan yapılan açıklamada, yeni bulguların düzenleyici kurumlarla paylaşıldığı ve akademik değerlendirme için bilimsel yayına sunulduğu bildirildi.

Henüz Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin onayını almayan aşının bu ay sonu ya da ekim ayının başlarında hazır olması bekleniyor.

Moderna’ya rakip olarak Covid-19 aşısı üreten Novavax ve Pfizer/BioNTech’in güncellenen aşıları, BA.2 olarak bilinen Omicron varyantının alt değişkeni olan ve 2023’in büyük kısmında baskın olan XBB.1.5 alt değişkenini hedef alıyor.

Avrupa Komisyonu BionTech-Pfizer’in XBB.1.5 için uyarlanan aşıyı geçtiğimiz günlerde onaylamıştı.

Öte yandan Moderna ve Pfizer, EG.5 ya da Eris olarak bilinen bir başka alt değişkene karşı aşı geliştirmek için çalıştıklarını belirtiyor.

BA.2.86 hangi ülkelerde görüldü?

İlk olarak 18 Ağustos’ta İngiltere’de tespit edilen BA.2.86 için ülkede aşılamaların 11 Eylül’de başlayacağı duyuruldu. Grip mevsiminin de yaklaşmasıyla Covid-19 aşılamaları ilk olarak bakım evi sakinleri ve en yüksek risk altındaki kişilerden başlayacak.

DSÖ’ye göre, BA.2.86 İsrail, Danimarka’nın ardından son olarak İsviçre ve Güney Afrika’da da görüldü.

Omicron’un bir başka alt değişkeni olan BA.2.86, XBB.1.5 ile karşılaştırıldığında virüsün kilit bölümlerinde 35’ten fazla mutasyon taşıyor.

CDC, BA.2.86’nın daha önce Covid-19 geçirmiş veya önceki aşılarla aşılanmış kişilerde enfeksiyona neden olma kapasitesinin daha yüksek olabileceğini belirtmişti.

Varyantın izlenmesi önem taşımakla birlikte, bazı uzmanlar, toplu aşılama ve daha önceki enfeksiyonlar nedeniyle dünya çapında oluşturulan bağışıklık savunması nedeniyle alt değişkenin ciddi bir hastalık ve ölüm dalgasına neden olma ihtimalinin düşük olduğu görüşünü dile getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket