Nagasaki’ye atom bombası atılmasının 78. yıl dönümünde “nükleer silahlardan vazgeçin” mesajı

0

Nagasaki Belediye Başkanı Şiro Suzuki, dünya güçlerinin nükleer silahlardan tamamen vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Japonya’nın Nagasaki şehrinde ABD’nin şehre atom bombası atmasının 78. yıl dönümünde anma töreni yapıldı. 

REKLAM

Törende konuşan Nagasaki Belediye Başkanı Şiro Suzuki, dünya güçlerinin nükleer silahlardan tamamen vazgeçmesi çağrısında bulundu. 

Suzuki, “Şimdi cesaret gösterme ve nükleer caydırıcılıktan kurtulma kararı alma zamanı. Devletler nükleer caydırıcılıktan vazgeçmediği sürece, nükleer riskleri olmayan bir dünya kuramayız.” dedi.

“Rusya işgali riskleri hiç olmadığı kadar artırdı”

Suzuki, örnek olarak Rusya’nın yarattığı nükleer tehdidin diğer devletlerin nükleer silahlara bağımlılıklarını arttırdığını ve nükleer yeteneklerini geliştirmeye teşvik ettiğini, bunun da nükleer savaş başlıklarının kullanım riskini sürekli yükselttiğini belirtti. 

ABD’nin 6 Ağustos 1945’te dünyanın ilk atom bombasını Hiroşima’ya atması sonucu 140 bin kişi öldü. Üç gün sonra Nagazaki’ye yapılan ikinci saldırıda da 70 bin kişi hayatını kaybetti. 

Japonya bu saldırıların ardından 15 Ağustos’ta teslim oldu ve 2. Dünya Savaşı sona erdi. 

‘Barbenheimer’ tepkisi

Sabah saat 11:02’de yani Nagazaki üzerinde bombanın patladığı an, törene katılanlar barış çanının sesiyle bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 

Suzuki, trajedinin zaman geçtikçe unutulması ve hatıraların kaybolmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. 

“Barbie” ve “Oppenhheimer” filmlerinin “Barbenheimer” şeklinde sosyal medyada birlikte değerlendirilmesi Japonya’da öfkeli tepkilere neden olmuştu. Suziki dünya kamuoyunun meselenin ciddiyetinden uzaklaştırıldığı endişesini dile getirdi.

Anma törenine şahsen katılamayan Başbakan Fumio Kişida, video mesajında, başta Rusya’nın Ukrayna işgali olmak üzere dünyada artan gerilim ve çatışmalar nedeniyle nükleer silahsız bir ortama giden yolun daha da zorlaştığını kaydetti. 

Sağ kurtulan 113 bin kişiye ömür boyu ücretsiz sağlık bakımı

Japon Sağlık ve Refah Bakanlığı’na göre bombanın etkilerinden sağ çıkmış ve mart ayı itibariyle hala hayatta olan ortalama yaşı 85’i bulan 113 bin 649 kişi ‘hibakuşa’ sertifikası aldı ve devletin ücretsiz tıbbi desteğini almaya hak kazandı. 

Coğrafi olarak belirlenen alanların dışında kalan pek çok kişi ise böyle bir destek alamıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket