Ödüllü çevre fotoğrafları iklim değişikliğinin boyutlarını gözler önüne seriyor

0

119 ülkeden 7 bini aşkın fotoğrafın katıldığı yarışmada eserler, iklim krizinin boyutlarını ve sanatsal güzelliklerini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Yılın Çevre Fotoğrafçısı (EPY) ödülleri sahiplerini buldu.

Bu eşsiz kareler renkleri, ışıkları ya da kompozisyonları ile izleyiciyi bir sanat galerisi gibi etkilese de iklim değişikliğinin şaşırtıcı boyutlarını ortaya koyması açısından da oldukça önemli.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) açıklanan sonuçlar, ödüllü fotoğrafçılardan oluşan bir panel tarafından seçildi.

119 ülkeden 7 bini aşkın fotoğrafın katıldığı yarışmada eserler, iklim krizinin boyutlarını ve sanatsal güzelliklerini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Yarışmanın en büyük ödülü olan ve herkesin merakla beklediği Yılın Çevre Fotoğrafçısı, İspanyol sanatçı Antonio Aragon Renuncio’nun ‘Yükselen Dalganın Çocukları’ ödülüne layık görüldü.

Renuncio, iklim değişikliği nedeniyle aşınmış küçük bir Batı Afrika ülkesi olan Togo’nun bir bölgesinde yer alan Afiadenyigba plajını çekerken, evi yıkılan bir ailenin oğlunu molozların arasında uyurken gösterir. Renuncio ayrıca bu fotoğrafla 10.000 £ ödül kazandı.

Batı Afrika’nın birçok yerinde olduğu gibi, Togo’da da iklim değişikliğinden sonra kıyı erozyonu ve aşırı gelgit deniz seviyesi yükselmesi, kıyılara yakın yerlerde yaşayan binlerce insanı yerinden etti.

2019 yılında çekilen fotoğrafın üzerinden neredeyse 2 yıl geçti ve bölgedeki birçok insan aynı sorundan dolayı hala başka diyarlara göç ediyor. Afrika ülkelerinde kıyı erozyonu dışında tarım alanlarındaki toprak erozyonu da oldukça şiddetlidir. Tarımda kullanılan ıslah edilmiş hibrit tohumlar ve suni gübreler de toprak erozyonu ile çölleşmeyi hızlandıran diğer faktörler arasında yer alıyor.

Yılın Genç Çevre Fotoğrafçısı kategorisinde bu yıl hibe Hindistan’a gitti. Ülkenin başkenti Yeni Delhi’nin Yamuna Ghat kasabasında Amaan Ali tarafından çekilen Cehennem adlı fotoğrafta alevlerle boğuşan genç bir çocuk görülüyor.

Yamuna Ghat bölgesinde sık sık yangınlar çıkıyor ve bu yangınların çoğu insan kaynaklı.

“Geleceğin Ortamları” kategorisinde birincilik ödülü İtalya’nın oldu. Michele Lapini’nin ‘Sel’ başlıklı karesinde, İtalya’nın Po Vadisi Modena’da Panaro Nehri’nin kıyısında sular altında kalan bahçesi olan bir ev görülüyor.

2020 yılında İtalya’nın kuzeyi boyunca uzanan Po Nehri kıyısındaki birçok yerde eriyen kar ve şiddetli yağışlar nedeniyle sel meydana geldi.

Sürdürülebilir Şehirler kategorisinde ödül, İzlandalı fotoğrafçı Simone Tramonte’ye verildi. Tramonte’nin bu karesinde atmosfere karbon gazı salmadan çalışan bir fotobiyoreaktör görüyoruz. Fotobiyoreaktörler, güneş ışığını kullanarak karbondioksitten biyokütle üretir.

Biyokütle bir enerji kaynağıdır ve bu amaçla şeker kamışı, şeker pancarı, mısır, papatya, keten tohumu, ayçiçeği, kolza, soya fasulyesi gibi birçok farklı bitki yetiştirilebilir. Küresel ısınmanın ardından İzlanda’da yenilenebilir yakıtların artan önemi nedeniyle, biyokütle üretimi hızla büyüyen bir endüstri haline geldi.

İklim Hareketi kategorisinde ödül, “Son Nefes” adlı çalışmasıyla Kevin Ochieng Onyango’ya gitti.

Fotoğraf Kenya’nın başkenti Nairobi’de çekildi. Arka planda kum fırtınası devam ederken, küçük bir bitkiye bağlı oksijen maskesiyle nefes almaya çalışan siyahi bir çocuk görülüyor.

Ödül, Su ve Güvenlik kategorisinde Hindistan’a gitti. Sanatçı Sandipani Chattopadhyayaya’nın bu karesinde Hindistan’ın Batı Bengal kentindeki Damodar Nehri üzerinde küçük bir balıkçı teknesi görülüyor. Bu bölgede yaşanan kuraklık ve muson yağmurlarının düzensizliği birçok sele neden oldu.

Ayrıca, bölge alglerde de bir artışla karşı karşıyadır. Aşırı büyüyen ve dökülen algler suyun yüzeyini kaplayarak nehirdeki organizmaların yeterli oksijen alamamasına neden olur. Bu durum bölgede yaşayan insanlar için sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

The Resilient Award: Ashraful Islam tarafından Noakhali, Bangladeş’te çekilen bir fotoğrafa verilir. Bangladeş’te çatlamış zeminde ot arayan koyunları gösteren fotoğraf, ülkedeki aşırı kuraklığın tüm canlılar için yarattığı zorlukları anlatıyor.

Sanatsal fotoğraflar iklim krizini ortaya koyuyor

Fotoğraflar, dünyanın farklı ülkelerinde yaşanan iklim krizi sorunlarını ve gelecekte hangi çevre felaketleriyle karşı karşıya kalacağımızı gözler önüne seriyor.

Yılın Çevre Fotoğrafçısı ödülleri sahiplerini bulsa da Halkın Seçimi kategorisinde yılın ilk ödülü için oy kullanmak hâlâ mümkün. Yılın Çevre Fotoğrafçısı yarışmasının Instagram sayfasına girerek oy kullanabilirsiniz.

Bu yılki yarışma, çevre ve su konularında çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan CIWEM ve çevrimiçi bir belgesel platformu olan WaterBear tarafından düzenlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket