OpenAI, chatGPT gibi yapay zeka ile yazılmış metinleri tespit etmek için araç geliştirdi

0

İnsan el yazısını taklit etme yeteneğiyle heyecan yaratan ChatGPT’nin mucitleri, yapay zeka tarafından metnin ne zaman yazıldığını algılayan yeni bir bot geliştirdi.

İnsan el yazısını taklit etme özelliğiyle heyecan ve tartışma yaratan ChatGPT’nin mucitleri, yapay zeka tarafından metnin ne zaman yazıldığını algılayan yeni bir bot geliştirdi.

ABD merkezli OpenAI, Salı günü bir blog gönderisinde, yeni çıkan yazılımın “insan tarafından yazılan metin ile yapay zeka tarafından yazılan metin arasında ayrım yapmak” için geliştirildiğini duyurdu.

OpenAI, yeni geliştirdiği aracının içeriği, özellikle de binden az karakter içeren içeriği tespit edemeyebileceği konusunda uyardı.

“Yapay zeka tarafından yazılan tüm metinleri güvenilir bir şekilde tespit etmek imkansız” olarak adlandırılan iddianın, yine de yapay zeka tarafından oluşturulan metnin “bir insan tarafından yazıldığı” şeklindeki asılsız iddiaların ortaya çıkmasına yardımcı olacağını kaydetti ve şu örnekler verildi:

“Örneğin, otomatik bir sahte haber kampanyası yürütün, intihal için yapay zeka araçlarını kullanın ve bir yapay zeka sohbet robotunu insanmış gibi sunun.”

AI yazılı metin algılamanın eğitimciler arasında sıcak bir tartışma konusu olduğunun farkında olduklarını belirten OpenAI yetkilileri, “ChatGPT’nin yeteneklerini ve sınırlamalarını tartışmak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitimcilerle buluşuyoruz.” açıklama yaptı.

Fransa’nın saygın üniversitelerinden biri olan Sciences Po gibi dünyadaki birçok üniversite zekanın kullanımını yasakladı.

Bu yasak, ChatGPT’nin bir ABD hukuk sınavında geçer not almasının ardından geldi.

Kasım ayı sonunda duyurulan chatGPT, özellikle akademik dünyada etik tartışmalara neden oluyor. Kulağa son derece gerçekçi gelen bu yapay zekanın “sahte haber yazmak” için kullanılması bir kez daha endişe yarattı. Özellikle seçim gibi kritik olaylardan önce bu daha da tehlikeli hale geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom